Zavřít reklamu

Historie technologií se bohužel neskládá jen z pozitivních objevů, skvělých novinek a dobrých zpráv. K technologiím a výpočetní technice patří například také škodlivý software. V dnešním díle našeho historického seriálu si připomeneme den, kdy se v počítačích po celém světě začal šířit virus jménem Sasser.

Virus Sasser (2004)

29. dubna roku 2004 se po světě začal šířit zákeřný počítačový červ s názvem Sasser. Sasser napadal počítače, na kterých byla nainstalovaná některá ze zranitelných verzí operačního systému Windows XP nebo Windows 2000. Jednalo se sice o virus, který se dokázal dostat do systému bez jakéhokoliv zásahu ze strany uživatele, na druhou stranu jej ale bylo celkem snadné zastavit správně nakonfigurovaným firewallem nebo stažením systémových aktualizací Windows Update. K počítači obětí se virus Sasser připojoval prostřednictvím TCP portu 445, analytici společnosti Microsoft hovořili také o TCP portu 445.

Windows XP Logo

Právě proto, že se virus šířil díky chybě v zabezpečení zmíněných portů a nikoliv e-mailem, byl odborníky považován za velmi nebezpečný. V průběhu několika dní po vypuštění první verze se postupně objevily také varianty Sasser.B, Sasser.C a Sasser.D. Virus Sasser narušil v době svého šíření činnosti hned několika důležitých organizací a institucí včetně generálního ředitelství pro tisk a komunikaci. V Hongkongu Sasser infikoval dva vládní servery i sítě tamních nemocnic. V květnu roku 2004 byl kvůli šíření Sasseru zatčen osmnáctiletý student Sven Jaschan z Rotenburgu. Policii na Jaschana upozornil jeden z jeho přátel a později se ukázalo, že mladík stojí také zta vytvořením viru Netsky.AC. Vzhledem k tomu, že Jaschan vytvořil virus ještě před svými osmnáctými narozeninami, tak s ním bylo nakládáno jako s mladistvým.

.