Zavřít reklamu

Tento týden byl pro jablečnou komunitu nesmírně důležitý. Dočkali jsme se totiž letošní první konference s názvem WWDC 2020, jelikož dřívější akce byly z důvodu globální pandemie zrušeny. Každopádně ani WWDC neprobíhala tradičně, ale byla celá odvysílaná přes síť Internet. Jak je u Applu již tradicí, při příležitosti úvodní Keynote jsme se dočkali představení zbrusu nových jablečných systémů. V tomto směru si obrovskou pozornost vysloužil macOS.

Není náhodou, že platí rčení „To nejlepší na konec“. Přesně tohle jsme mohli spatřit i při zmiňované Keynote, kterou Apple uzavřel představením macOS 11 Big Sur a projektu Apple Silicon. Kalifornský gigant si pro nás připravil skvělé novinky. U tohoto systému jsme totiž mohli spatřit jedny z největších změn od časů Mac OS X – tedy alespoň to jsme mohli slyšet při samotné prezentaci. Ačkoliv se plné verze systému dočkáme až v říjnu, již nyní si můžeme stáhnout první vývojářskou beta verzi a pustit se do testování na vlastní kůži. A jaké hodnocení si macOS 11 Big Sur po týdenním používání zaslouží? Jedná se o skutečně takovou revoluci mezi systémy, nebo jde pouze o zanedbatelné změny, nad kterými můžeme mávnout rukou?

Design, aneb krok vpřed nebo Mac od kolotočářů?

Ještě než se se podíváme na konkrétní změny mezi aplikacemi, budeme si muset rozebrat samotné rozdíly na poli designu. Nový macOS 11 Big Sur je na první pohled zkrátka jiný. Je živější, je veselejší, je krásnější a bezesporu jej můžeme označit za vzhledově úžasný. S tímto tvrzením se ale samozřejmě nemusí všichni ztotožnit. Apple totiž nově Macy o pořádný kus cesty přiblížil k iPadOS, což se řadě uživatelů nelíbí. Podle jejich slov macOS 11 nepůsobí dostatečně seriózně a někomu zase může připomínat nějakou obskurní linuxovou distribuci, která si hraje na změť jablečných systémů. V takovém případě velice záleží na úhlu pohledu.

Na první pohled si můžeme všimnout nového Docku, který připomíná zmiňovaný iPadOS. Taktéž přibylo ovládací centrum, jež opět kopíruje něco, co ze systému iOS a iPadOS známe už několik let. Apple se tímto krokem bezesporu snaží přiblížit své systémy dohromady a usnadnit tak uživateli orientaci v jablečném ekosystému. Podle mého názoru se jedná o parádní krok, ze kterého budou těžit především noví jablíčkáři. Centrem ekosystému je totiž bezesporu iPhone, jehož ovládání můžeme označit za velice snadné a můžeme si na něj rychle navyknout. Majitel jablečného telefonu někdy může začít uvažovat o zakoupení Macu, přičemž se může bát, že přechod z Windowsu bude složitý a s ovládáním si tak neporadí. V tomto směru ale Apple rozhodně zabodoval.

macOS 11 Big Sur Dock
Zdroj: Redakce Jablíčkář

Právě ono přiblížení všech systémů dohromady mi dává obrovský smysl. Když se podíváme na jablečný ekosystém obecně a nezávisle, uvidíme jej tak stmelený a uživatelsky přívětivý. Operační systém macOS si navíc delší dobu neprošel žádnými designovými změnami – tedy alespoň ne v tomto rozsahu.

Další kopírování z iOS

Operační systém iOS považuji za velice spolehlivý a našel bych k němu jen málo výtek. Není tedy divu, že se jím Apple nechal inspirovat a řadu jeho funkcí převedl i do macOS 11 Big Sur. V tomto směru si můžeme uvést například nativní aplikaci Zprávy, Ovládací centrum a předělané Mapy, jejichž používání bohužel v našich končinách nedává moc smysl.

Zprávy, aneb dostali jsme, co jsme chtěli

Obrovskou proměnou si prošla nativní aplikace Zprávy, která je ještě v Catalině poměrně zastaralá a oproti mobilní verze si poradí pouze se základními záležitostmi. Pokud jste četli článek o věcech, které očekáváme od macOS 11, určitě jste nepřehlédli zmínku o nových zprávách. A Apple nám dal přesně to, co jsme po něm chtěli. Na Macy totiž díky projektu s názvem Mac Catalyst, který vývojářům umožňuje převést aplikace z iPadOS pixel po pixelu i na macOS, dorazily Zprávy, které můžeme znát ze zmiňovaných mobilních zařízení. Tato aplikace si ale neprošla změnou pouze na jablečných počítačích. Když se totiž podíváme na očekávaný iOS 14, najdeme dalších pár novinek. Za zmínku rozhodně stojí možnost odpovídat na určitou zprávu a vylepšené skupinové konverzace.

macOS Big Sur
Zdroj: Apple

Vraťme se ale zpět k verzi pro macOS. V té jsme mohli posílat pouze textové zprávy, iMessage, obrázky a různé přílohy. Po vzoru systémů iOS a iPadOS byly naše prosby vyslyšeny a my jsme se tak dočkali plnohodnotné verze Zpráv, za což musíme bezesporu Apple pochválit. Nově totiž můžeme z Macu posílat například naše Memoji, audiozáznamy a zprávy s efektem. Samozřejmě přibyly také výše zmiňované novinky z iOS 14, tedy možnost přímo reagovat na určitou zprávu, vylepšené skupinové konverzace a možnost přišpendlení oblíbených kontaktů, díky čemuž je budete mít vždy na očích.

Ovládací centrum, které sjednotí veškerá nastavení

V případě ovládacího centra se budeme muset opět nejprve podívat například na naše iPhony. Pomocí jednotlivých prvků zde můžeme provádět nejzákladnější nastavení a nemusíme tak při každé potřebě zapnout WiFi přecházet do Nastavení. Stejně tomu je i v případě macOS 11 Big Sur, kde ovládací centrum dle mého názoru najde ještě větší využití. Mimo to, že přes zmiňované centrum můžeme ovládat řadu záležitostí, si také můžeme ušetřit místo v horním menu baru. Při používání macOS 10.15 Catalina jsem v horním baru měl ikonky pro správu Bluetooth a zvuku, což zbytečně zabíralo dvě místa a samotná lištička při použití více utilit působila přehuštěně. Jelikož mám ale nyní přístup ke každé zmiňované položce skrze obyčejné ovládací centrum, mohl jsem je dát jednoduše pryč a nechat tak vyniknout minimalismus, který macOS sám o sobě nabízí.

Ovládací centrum
Zdroj: Redakce Jablíčkář

Co všechno se vůbec v ovládacím centru nachází? Konkrétně se jedná o nastavení WiFi, Bluetooth, AirDrop, nastavení monitoru, kdy si můžeme nastavit například tmavý režim, jas, Night Shift či True Tone, nastavení zvuku, což se týká hlasitosti a výstupního zařízení, režim Nerušit, podsvícení klávesnice, zrcadlení AirPlay a úplně dole najdete aktuálně přehrávaný multimediální obsah, přičemž se může jednat například o skladbu z Apple Music, film na Netflixu či video na YouTube.

Safari jde neustále kupředu a nehodlá se zastavit

Rychlost

Napříč jablečnou komunitou je bezesporu nejoblíbenějším prohlížečem nativní aplikace Safari. Pokud nepracujete jako tester či vývojář a pracujete na zařízení s operačním systémem macOS, existuje obrovská šance, že budete používat právě řešení od Applu. Není se ani čemu divit. Safari je sám o sobě spolehlivý, vcelku rychlý a mimo 4K video na YouTube si poradí snad se vším.

V Cupertinu si ale řekli, že je na čase to posunout někam dál. Podle slov kalifornské společnosti je nyní nativní prohlížeč až o 50 procent rychlejší než konkurenční Google Chrome, nabídne o 3 hodiny větší výdrž při přehrávání videa a až hodinu navíc při brouzdání internetem. Rychlost se samozřejmě přímo odvíjí od samotné rychlosti připojení, přičemž pravdou je, že se prohlížeč může podílet například na tom, jak rychle se vám načítá nějaká internetová stránka. Z mého pohledu tato čísla moc neprozrazují a řada stránek jsou dnes poměrně slušně optimalizované pro bezproblémový chod. Upřímně se mi ani nezdá, že bych nějakým způsobem pocítil zrychlení.

Soukromí uživatele

Co mi ale na Safari přijde velice zajímavé, je krok vpřed v oblasti soukromí uživatele. Samozřejmě není žádným tajemstvím, že si Apple přímo zakládá na soukromí a bezpečnosti svých uživatelů. Do Safari nově zamířila úžasná novinka, kterou si jako uživatelé zamilujeme, ale provozovatelé informačních portálů z ní mít až takovou radost nebudou.

macOS 11 Big Sur: Safari a Jablíčkář
Zdroj: Redakce Jablíčkář

Prohlížeč totiž nově dokáže automaticky detekovat a zablokovat případné trackery. Pokud se tedy internetová stránka, kterou navštívíte, pokusí číst bližší informace o vás, Safari tomu automaticky zatrhne. Jedná se bezpochyby o skvělou věc, díky které se budete cítit daleko bezpečněji. Tuto funkci můžeme najít hned vedle adresního řádku v podobě štítu, kde se navíc můžeme dozvědět, jaké trackery se nás pokoušely sledovat. Proč by ale měla funkce vadit zmiňovaným provozovatelům? Každý správný správce si chce vést statistiky o návštěvnosti, aby měl přehled o tom, zdali jeho projekt roste či nikoliv. A přesně tady narážíme na problém. Pro vedení statistik je pravděpodobně nejpopulárnější řešení zvané Google Analytics, které ale nyní Safari blokuje a vy se tak neocitnete ve statistikách daných webů. Zdali je to dobře či špatně už nechám na vás.

Do Safari míří řada doplňků

Nevyhovuje vám řekněme čistý prohlížeč, ale potřebujete se při své práci spoléhat na řadu různých rozšíření, nebo si chcete prostě jen přilepšit? Pokud jste si na tuto otázku odpověděli ano, tak vás Apple rozhodně potěší. Safari totiž nově podporuje WebExtensions API, díky čemuž se můžeme těšit na řadu nových doplňků, které budou k dispozici přímo přes Mac App Store. Některé doplňky ale samozřejmě mohou fungovat proti uživateli a zneužít přístup k různým datům. V tomto směru si to kalifornský gigant opět pojistil a vzal v potaz soukromí svých uživatelů. Ti totiž budou muset daným doplňkům nejprve udělit přístup, přičemž si můžeme nastavit, na které internetové stránky se plugin vztahuje.

Jak může fungovat rozšíření v Safari:

Závěr

Chystaný operační systém macOS 11 Big Sur vzbuzuje různé emoce. Někteří uživatelé jsou z novinek a změn nadšení a nesmírně se těší na vydání finální verze, kdežto ostatní s kroky Applu nesouhlasí. Je čistě na vás, na kterou stranu barikády se postavíte, ale je nutno připomenout, že byste si systém před kritizováním měli nejprve vyzkoušet. Osobně se totiž musím zařadit do první zmiňované skupinky. Systém je totiž celkově veselejší a uživatelsky přívětivější. Dokážu si také představit nové uživatele, pro které bude ovládání Macu s touto verzí neuvěřitelně jednoduché. Apple musím za Big Sur nesmírně pochválit, protože se jedná o báječný operační systém, který opět posouvá jablečné počítače zpět a vůbec bych se nedivil tomu, kdyby do pár let určil trend.

.