Zavřít reklamu

V případě, že patříte mezi uživatele macOS Big Sur a zároveň každý den pracujete s velkým počtem fotografií či obrázků, tak už jste dost možná zaznamenali chybu v aplikaci Náhled. Tato chyba se projevuje již od přibližně osmé beta verze macOS Big Sur a bohužel dosud nebyla opravena, a to i přesto, že byla několikrát nahlášena. Patříte-li mezi uživatele Náhledu, tak už nejspíše víte, o čem mluvím. Pro ostatní uživatele – momentálně bohužel není možné v macOS Big Sur v rámci zmíněného Náhledu optimalizovat fotografie a obrázky.

Pro mě osobně je možnost nativní optimalizace obrázků a fotografií na Macu velmi důležitá. Při psaní článků totiž potřebuji vytvářet galerie, které obsahují fotky, jenž jsou svou velikostí optimalizované pro web. Ve starších verzích macOS tedy jednoduše stačilo obrázky nechat exportovat, a poté si pomocí posuvníku zvolit přibližnou výslednou velikost. V současné době však posuvník žádným způsobem neurčuje, jak bude optimalizovaná fotografie velká a nedochází k absolutně žádným změnám. Po exportu těchto obrázků pak zjistíte, že ve finále mají naprosto stejnou velikost jako před exportem, což je vcelku obrovský problém. Bohužel tato chyba nelze žádným způsobem obejít a musíte si tak stáhnout aplikaci, pomocí které optimalizaci provedete.

zmena_velikosti_fotky_big_sur
Zdroj: Náhled v macOS

Takových aplikací, pomocí kterých lze optimalizaci obrázků provádět, je k dispozici na internetu hned několik. Pro většinu z nás je ale důležité, aby byla taková aplikace co možná nejjednodušší a nejrychlejší. Během posledních pár dní jsem vyzkoušel už několik takových aplikací a nejvíce mi vyhovovala ta s názvem ImageOptim, která je k dispozici zdarma. Po spuštění se vám zobrazí jednoduché rozhraní, do kterého stačí jednoduše přetáhnout fotky určené k optimalizaci. Dále není třeba nic jiného dělat – optimalizace se automaticky provede a zobrazí se procentuální údaj úspory místa. Co se týče nastavení „síly“ optimalizace, tak stačí přejít do Nastavení, kde si u jednotlivých formátů nastavíte vše potřebné. ImageOptim je tedy v současné době skvělou alternativou Náhledu pro optimalizaci fotografií v macOS Big Sur.

.