Zavřít reklamu

Kromě toho, že Apple pracuje na nedávno představených operačních systémech, tak samozřejmě i nadále vyvíjí a opravuje systémy, které jsou určené pro veřejnost. Před pár dny tak Apple vydal iOS a iPadOS 15.6, macOS 12.5 Monterey a watchOS 8.7 – pokud tedy máte kompatibilní zařízení, rozhodně s instalací aktualizace neotálejte. Čas od času se každopádně stává, že si po nainstalování aktualizace někteří uživatelé stěžují na nižší výdrž baterie, popřípadě na pokles výkonu. V tomto článku si proto ukážeme 5 tipů a triků, pomocí kterých je možné zrychlit iPhone s iOS 15.6.

Automatické aktualizace

Jak už jsem zmínil v úvodu, tak instalace aktualizací jsou nesmírně důležité, a to nejen z důvodu zpřístupnění nových funkcí, ale především kvůli opravám chyb a bugů. Operační systém dokáže na pozadí vyhledávat a stahovat aktualizace aplikací i systému iOS, což je rozhodně fajn, na druhou stranu to ale může způsobit zpomalení především starších iPhonů. Pokud vám tedy nevadí ruční vyhledávání aktualizací, můžete automatické aktualizace aplikací a iOS vypnout. Učiníte tak v Nastavení → App Store, kde v kategorii Automatická stahování vypněte funkci Aktualizace aplikací, respektive v Nastavení → Obecné → Aktualizace softwaru → Automatická aktualizace.

Průhlednost

Při využívání systému iOS si můžete všimnout toho, že se v některých jeho částech vyobrazuje průhlednost – například v ovládacím či oznamovacím centru. I když je tento efekt pěkný, tak především na starších iPhonech může způsobovat zpomalení systému. Prakticky je totiž nutné vykreslit dvě obrazovky najednou, a poté ještě provést zpracování. Naštěstí je ale možné průhlednost deaktivovat, stačí přejít do Nastavení → Zpřístupnění → Displej a velikost textu, kde aktivujte funkci Snížení průhlednosti.

Aktualizace na pozadí

Některé aplikace mohou aktualizovat svůj obsah na pozadí. Vidět to můžeme například u aplikací na počasí či u sociálních sítí. Pokud se do takové aplikace přesunete, tak máte vždy jistotu toho, že se vám zobrazí nejnovější dostupný obsah – právě díky aktualizacím na pozadí. Pravdou však je, že tato funkce z důvodu nadměrné činnosti na pozadí způsobuje zpomalení iPhonu. Jestliže vám tedy nebude vadit si vždy na načtení nového obsahu pár sekund počkat, můžete pro zrychlení aktualizace na pozadí vypnout. Stačí přejít do Nastavení → Obecné → Aktualizace na pozadí. Tady lze funkci deaktivovat kompletně, anebo jen částečně u jednotlivých aplikací.

Cache

Aplikace a webové stránky při používání vytváří všemožná data, kterým se říká cache. U webových stránek tato data slouží hlavně k rychlejšímu načítání webů, popřípadě k ukládání hesel a preferencí – veškerá data se totiž po každé návštěvě webu díky cache nemusí znovu stahovat, ale načtou se z úložiště. V závislosti na využívání pak může cache zabírat klidně několik gigabajtů místa v úložišti. V rámci Safari lze cache vymazat v Nastavení → Safari, kde dole klepněte na Smazat historii a data stránek a akci potvrďte. V ostatních prohlížečích a v jiných aplikacích pak můžete, pokud je to možné, cache smazat někde v nastavení či předvolbách.

Animace a efekty

Kromě toho, že si při využívání iOS můžete všimnout průhlednosti, tak si rozhodně všímáte také různých animací efektů. Ty se zobrazují například při přesouvání se z jedná stránky na druhou, při zavírání a otevírání aplikací, při přesunu v aplikacích apod. Na novějších zařízeních tyto animace a efekty fungují bezproblémově díky vysokému výkonu čipu, každopádně na starších zařízeních už s nimi může být problém a může docházet ke zpomalení systému. Každopádně lze animace a efekty jednoduše vypnout, čímž iPhonu výrazně ulevíte a výrazné zrychlení pocítíte i na novějších jablečných telefonech. Stačí přejít do Nastavení → Zpřístupnění → Pohyb, kde aktivujte Omezit pohyb. Zároveň ideálně zapněte i Preferovat prolínání.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.