Zavřít reklamu

Apple TV je jistě nejrozporuplnější produkt společnosti, a to i když už má docela bohatou historii. Nejedná se o počítač, nejedná se o přenosné zařízení. Ten, kdo ji nemá, ji pravděpodobně ani nepotřebuje, ten, kdo už ji vlastní, pak pro ni musí mít nějaké využití, jinak mu na ni jen sedá prach. S nástupem chytrých televizí se může přece jen jevit už pouze takříkajíc do počtu. 

Psal se rok 2006 a Apple představil svou Apple TV první generace, kdy ji začal prodávat s březnem roku 2007. Jako Apple TV ji tedy známe dnes, tehdy to ještě bylo zařízení se jménem iTV, protože právě na označením „i“ si společnost budovala jméno nejen s iMacy a iPody, ale měl přijít samozřejmě i první iPhone. V roce 2008 pak vyšla aktualizace, která rušila nutnost mít televizi provázanou s Macem, takže se stala plnohodnotným zařízením s možností stahování obsahu z iTunes, prohlížením fotografií, a i sledování YouTube videí.

Čtyři výhody 

Nyní máme k dispozici Apple TV ve dvou svých variantách – Apple TV 4K a Apple TV HD. Oproti chytrým televizím se jedná o zařízení, které vám umožní instalovat si aplikace a hry z App Store, takže do jisté míry může sloužit i jako herní konzole. Přítomna je i platforma Apple Arcade. To, jak se ale na Apple TV hry ve finále hrají, je ale na jiné povídání (protože ovladač nemá ani gyroskop, ani akcelometr). Každopádně toto je doplněno ještě dalšími důležitými funkcemi, jako je možnost udělat z Apple TV centrum domácnosti k ovládání jejích chytrých doplňků a poté využití pro projekce v konferenčních místnostech, školách atd.

Ostatní funkce už víceméně chytré televize zastoupily, takže nabízejí nejen platformu Apple TV+, ale především také AirPlay, kdy si obsah z Apple zařízení odešlete právě přímo na televizi Samsung, LG atd. Samozřejmě má tento smart-box Applu více možností, jak jej používat a poskytuje toho více než chytré televize, je ale otázkou, jestli toho všeho vlastně využijete, když už je právě vaše televize tak chytrá. Navíc na Apple TV třeba nenajdete webový prohlížeč.

Možné směry 

Budoucnost Apple TV je značně nejistá. Už loni proběhly různé spekulace nad jejími možnými vylepšeními, třeba jako přímé kombinace s HomePodem. V tomto případě by se ale spíše nabízelo mít HomePod s funkcí Apple TV, než obráceně. I HomePod ostatně může být centrem domácnosti. Je otázkou, kolik dokáže Apple na Apple TV vydělávat. S aktuálním duem modelů totiž může ještě chvíli existovat, než jej jen přestane prodávat a ničeho dalšího se v této produktové řadě už nedočkáme.

Plakal by ale pro Apple TV někdo? Kdysi jsem ji vlastnil, ještě před verzí z roku 2015, a když jsem zjistil, kolik je na ní nánosu prachu, poslal jsem ji do světa. Ne proto, že to bylo špatné zařízení, ale proto, že jsem prostě nevěděl, jak ji nějakým rozumným způsobem využít. Kdyby Apple zabral na výkonu a začal prodávat svůj vlastní ovladač, o kterém se také čile spekuluje, mohlo by to být ale docela zajímavé řešení. Jenže i tak je to pořád hodně drahé řešení.

HD verze s 32GB interním úložištěm stojí 4 190 Kč, verze 4K začíná na 4 990 Kč, 64GB verze vás vyjde na 5 590 Kč. Musíte mít ještě HDMI kabel, kterým Apple TV propojíte s televizí. A samozřejmě máte zase ovladač navíc. S tím, kolik stojí displeje Applu, určitě nechci jeho skutečnou vlastní televizi, ale nebylo by od věci ještě více se spojit s nějakými společnostmi a více služeb Apple TV do nich integrovat. Nepomohlo by to prodejům smart-boxu, to určitě ne, ale uživatelé by dostali ekosystém Applu i na jiných zařízení, což by je mohlo oslovit o poznání více, a samozřejmě je lapit pod křídla předplatného nejen Apple One. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Dobry den, ja ATV 4K mam hlavne kvuli 1GB portu protoze ackoli mam android TV SONY tak ten 100MB port je proste nekdy malo (napr 100GB 4K mkv), a nejakou tu hru si obcas dam (s NIMBUSem)

  Adame, za zmínku bychom stáli my, uživatelé projektorů, které zpravidla nemívají funkce smart TV. Pro nás je AppleTV pořád velmi dobře funkční řešení :-)

  Apple TV 4k mame a nedame na ni dopustit.
  Ma sviznej system, jednoduchy ovladani, klavesnice na iPhone/iPad (ale dost pouzivam i diktovani).
  Myslim si, ze se zjednodusilo i zapojeni, protoze Apple TV mam pripojenou do zesilovace a az z nej vede dalsi kabel do TV.
  Dalsi super vec je, ze krome zvuku do zesilovace muzu pustit zvuk i do HomePodu ruzne po dome, takze kdyz poslouchame jen hudbu, tak je TV vypnuta a zapnuta je jen Apple TV a zesilovac a mame treba synchronni hudbu v obyvaku a kuchyni.

  Ja bych se zeptal obracene – jaka je vyhoda toho, kdyz bych „smart“ fce pouzival z TV?
  Osobne tam vidim samy nevyhody. Treba hudbu z Apple Music bych tam pravdepodobne musel poustet pres AirPlay, coz pri mnoha-hodinovym poslechu docela sezere baterii. Musi uplne zbytecne bezet TV, kdyz potrebujeme jen zvuk (nevim, jestli kazda TV umi vypnout obraz).
  Navic TV a Apple TV muze mit jinou frekvenci obmeny.

  Apple TV je pro mě základ doma i na chalupě. Používám ji stále. Jednak na chalupě není tak moc smart televize. Přestože doma smart televizi mám, ovládání přes ATV je nejlepší. Ovladač zapne Apple TV i televizi a zároveň i vypne. Podotýkám, že na televizní vysílání nekoukám….

celý text

Čtěte více.