Zavřít reklamu

Apple na své úterní akci představil i mírně inovovaný iPad Air, který je tak zde již ve své 5. generaci. I když označení „mírně“ může být zavádějící, protože přechod na čip M1 je určitě velkým krokem. Vyjma tohoto hlavního vylepšení, zvednutí rozlišení čelní kamery s přidáním funkce Center Stage a 5G konektivity se však vylepšoval i USB-C port. 

I když jsme byli zvyklí na Lightning, poté, co jej Apple nahradil standardem USB-C v iPadech Pro, došlo i na iPad mini a již dříve ostatně i na iPad Air. V případě tabletů společnosti Apple si tak Lightning drží jen základní iPad. Nedá se ale rozhodně říci, že by každý USB-C konektor byl stejný, záleží totiž na jeho specifikaci.

Rozdíl je v rychlosti 

iPad Air 4. generace, stejně jako iPad mini 6. generace, obsahují USB-C port, který slouží i jako DisplayPort a můžete skrze něho zařízení nabíjet. Jeho specifikace je USB 3.1 Gen 1, takže zvládne až 5Gb/s. Oproti tomu nový iPad Air 5. generace nabízí specifikaci USB 3.1 Gen 2, která tuto přenosovou rychlost navyšuje na až 10 Gb/s. 

Rozdíl je nejen v rychlostech přenosu dat z externích médií (disky, docky, fotoaparáty a další periferie), ale třeba i v podpoře pro externí displeje. Oba sice podporují plné nativní rozlišení vestavěného displeje v miliónech barev, ale v případě Gen 1 jde o podporu jednoho externího displeje s rozlišením až 4K při 30Hz, Gen 2 však zvládne jeden externí displej s rozlišením až 6K při 60 Hz.

V obou případech je pak samozřejmostí výstup VGA, HDMI a DVI prostřednictvím příslušných adaptérů, které si musíte pořídit zvlášť. Přítomna je také podpora zrcadlení videa a výstupu videa pomocí USB-C digitálního AV víceportového adaptéru a USB-C/VGA víceportového adaptéru.

I když pak vypadá port na iPadech Pro stejně, jeho specifikace je přece jen jiná. Jedná se totiž o Thunderbolt/USB 4 pro nabíjení, DisplayPort, Thunderbolt 3 (až 40 Gb/s), USB 4 (až 40 Gb/s) a USB 3.1 Gen 2 (až 10 Gb/s). I u něho ale Apple uvádí, že podporuje jeden externí displej s rozlišením až 6K při 60 Hz. A ač používá stejný port a kabeláž, potřebuje vlastní hardwarový řadič. 

.