Zavřít reklamu

Ve světě chytrých telefonů se již léta drží pořekadlo, podle kterého je systém iOS podstatně jednodušší a snazší než konkurenční Android. To je ostatně i jedním z důvodů, který se uživatelům Android telefonů nelíbí, zatímco pro druhou stranu se stává prioritou. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, zdali se vlastně jedná o pravdivý výrok? Mezi uživateli je totiž natolik zakořeněný, že už ani dávno nemusí platit.

Trocha historie

Jak už jsme uvedli výše, tohle pořekadlo je tady s námi již pěknou řádku let. Když spolu iOS a Android začaly soupeřit, tak systému pro telefony iPhone rozhodně nešlo upřít, že je na první pohled o něco přívětivější. Uživatelské prostředí totiž bylo znatelně zjednodušené, stejně tak i možnosti nastavení, způsob stahování aplikací a podobě. Zásadní rozdíl ale musíme hledat trošku jinde. Zatímco iOS je již od svého počátku znatelně uzavřený, Android se na to vydal z úplně opačné strany a svým uživatelům nabízí hromadu možností, od znatelnějších úprav systému až po sideloading.

Když se na to podíváme z tohoto úhlu pohledu, máme v tom ihned jasno. iOS tak skutečně můžeme považovat za jednodušší systém. Zároveň jablečný systém těží ze skvělé provázanosti napříč nativními aplikacemi a ostatními Apple produkty. Z této skupiny můžeme vypíchnout například Klíčenku na iCloudu a automatické vyplňování hesel, zrcadlení obsahu pomocí AirPlay, FaceTime a iMessage, důraz na soukromí, režimy soustředění a další.

Platí pořekadlo i dnes?

Když vedle sebe postavíte nový iPhone a stejně starý telefon s operačním systémem Android a položíte si tuto otázku, respektive který systém je jednodušší, co možná nejvíce objektivní odpověď snad ani nenajdete. Z tohoto důvodu je nutné připomenout, že i v tomto oboru silně závisí na osobních preferencích a zvyku, což je u každodenního zařízení samozřejmě zcela přirozené. Pokud tedy někdo 10 let používá iPhone a najednou mu do ruky dáte Samsung, pak lze s jistotou říct, že prvních pár chvil bude očividně pořádně zmatený a s některými úkony může mít problémy. Takové srovnání ale nedává úplně smysl.

android vs ios

Oba operační systémy si za posledních let prošly obrovskou evolucí. Už dávno totiž nelze tvrdit, že by měl iOS obecně navrch nebo naopak – zkrátka oba systémy mají své klady a zápory. Zároveň je nutné se na to podívat ještě trošku jinak. Když vezmeme v potaz majoritní skupinu běžných uživatelů, pak lze pořekadlo označit za mýtus. Samozřejmě mezi předními fanoušky se často traduje, že v případě iOS nemá uživatel žádné možnosti pro přizpůsobení a je tak značně omezen. Nalijme si ale čistého vína – opravdu se jedná o něco, co většina z nás potřebuje? Pro drtivou většinu uživatelů tento bod nehraje žádnou roli, nehledě na to, zdali používají iPhone nebo jiný telefon. Jednoduše jim stačí možnost volat, psát zprávy a stahovat různé aplikace.

Pravdou sice je, že Android nabízí podstatně více možností a dá se s ním skvěle vyhrát, avšak je nutné zohlednit, že něčím podobným se zabaví zkrátka málokdo. A právě proto už dávno nelze brát výrok: „iOS je jednodušší než Android“ za pravdivý.

Odpověď ani přesto není jednoznačná

Osobně se však musím podělit o nedávnou zkušenost, která lehce bourá předchozí myšlenky. Moje máma totiž přednedávnem přešla na svůj vůbec první iPhone, po zhruba 7 letech na Androidu, a doteď si jej nedokáže vynachválit. Ovace v tomto směru sklízí primárně operační systém iOS, který je dle jejich slov podstatně přehlednější, jednodušší a nemá v něm sebemenší problém cokoliv najít. I pro tento případ naštěstí existuje jednoduché vysvětlení.

Každý člověk je jiný a má jiné preference, což samozřejmě platí v prakticky všech oblastech. Ať už se jedná například o chuť, oblíbená místa, způsob trávení volného času, nebo třeba preferovaný mobilní operační systém. Zatímco někomu může vyhovovat spíše konkurenční řešení, například i navzdory dřívějším zkušenostem, tak naopak někteří nedají na svého favorita dopustit. Pak už je samozřejmě úplně jedno, zdali se jedná o ten či onen systém.

iOS i Android mají oba něco do sebe, oba nabízejí své silné stránky a trošku odlišný přístup. Upřímně mi proto přijde poměrně hloupé se hádat nad tím, který z nich je lepší nebo jednodušší, jelikož na tom ve finále vůbec nezáleží. Naopak je dobře, že si obě strany silně konkurují, což žene celý trh smartphonů mílovými kroky vpřed a zajišťuje nám to nové a nové funkce. Jaký názor na tohle téma máte vy? Přijde vám iOS jednodušší, nebo se jen jedná o otázku osobních preferencí?

.