Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple přestal podepisovat iOS 13.6.1

Během prvního zářijového dne jsme se dočkali vydání zbrusu nové verze operačního systému iOS s označením iOS 13.7. V reakci na to Apple dnes přestal podepisovat předcházející verzi 13.6.1, což znamená, že se na předchozí systém jablíčkáři nebudou moci vrátit. Systém iOS 13.7 s sebou přinesl poměrně zásadní změnu u funkce Oznámení o kontaktech s nákazou. Ta nově totiž dokáže fungovat zcela samostatně a nezávisle, kdežto předtím pro její používání byla potřeba aplikace třetí strany.

iOS 13.7
Zdroj: MacRumors

Jednu podmínku funkce každopádně stále má. Daný stát totiž musí přijmout potřebná softwarová řešení, bez kterých to zkrátka nepůjde. V našem státě je funkce bohužel nedostupná a není jasné, zdali na ni český systém někdy přistoupí. Mimo tuto změnu iOS 13.7 přinesl nové nálepky Memoji a sdílení složek na iCloud Drivu z aplikace Soubory. Součástí je poté i oprava chyb a vylepšení.

Apple pravidelně přestává podepisovat předcházející verze svých operačních systémů. Tímto krokem se totiž snaží si udržet co možná největší procento uživatelů na aktuální verzi, díky čemuž dokáže zajistit i maximální možnou bezpečnost.

iPhone by se mohly s vodou vypořádat stejně jako Apple Watch

Při představení Apple Watch Series 2 jsme byli všichni nadšení z jejich voděodolnosti. V souvislosti s tím kalifornský gigant začal používat propracovanou funkci, která slouží pro odstranění zbytků vody z těla samotného zařízení. Jak jistě všichni víte, jablečné hodinky se pyšní skvělých systémem, kdy za pomocí reproduktoru dokáží vyloučit zmiňovanou vodu. Co byste ale řekli na to, že stejná funkce dorazí i na jablečné telefony?

Pojďme se ještě v jednoduchosti podívat na princip systému z Apple Watch. Ten funguje tak, že reproduktor začne v určitých intervalech vydávat specifický zvuk, jež vyvolá vibrace a dokáže tak vodu z hodinek vytlačit. Jedná se tak o prvotřídní řešení například při plavání či sprchování. Aktuálně magazín Patently Apple objevil velice zajímavý patent z roku 2019, podle kterého by se stejné funkce mohl dočkat i iPhone. Samotný patent ukazuje zmiňovaný systém zabudovaný do jablečného telefonu, přičemž jeho funkčnost by byla téměř stejná s technologií, kterou známe z Apple Watch.

Prohlédněte si odstranění vody z Apple Watch ve zpomaleném záběru:

Dokumenty poukazují na využití reproduktoru a senzorového modulu s hydrofobním povlakem k odpuzování vody, což by iPhone poskytlo další vrstvu ochrany a také by se tak zamezilo v selhání samotného reproduktoru při kontaktu s vodou. Patent navíc tvrdí, že by si systém poradil s různými typy kapalin, a to například s obyčejnou či slanou a dalšími. Zároveň by systém měl umět detekovat krystaly slané vody.

Je každopádně nutné si uvědomit, že se stále jedná o pouhý patent a zdali se Apple někdy rozhodne pro jeho využití je prozatím nejasné. U technologických gigantů je totiž zvykem, že jednotlivé patenty vydávají doslova jako na běžícím pásem, přičemž většina z nich ani nikdy nespatří světlo světa.

Apple začne s produkcí Apple Silicon čipů v posledním kvartálu letošního roku

Při příležitosti úvodní keynote k letošní vývojářské konferenci WWDC 2020 jsme se dočkali oznámení obrovské novinky, kterou Apple prezentuje jakožto jeden z největších milníků v historii svých počítačů. Kalifornský gigant totiž odstartoval projekt Apple Silicon, čímž nahradí dosavadní procesory od Intelu svým vlastním řešením, které nabídne podstatně vyšší výkon, nižší energetickou náročnost, nižší tepelný výkon a bude si zakládat na architektuře ARM. Řada jablíčkářů na tento přechod netrpělivě čeká, a proto si dnešní souhrn završíme čerstvou spekulací.

Podle informací z magazínu DigiTimes by měl kalifornský gigant u prvního Macu s Apple Silicon vsadit čip s označením Apple A14X, který se bude pyšnit 5nm výrobním procesem a objevit by se mohl i v příští generaci iPadu Pro. Sériová výroba těchto procesorů by měla odstartovat v posledním kvartálu letošního roku počínaje říjnem. Společnost TSMC, která je hlavním dodavatelem jablečných čipů, by měla být schopna za měsíc vyprodukovat pět až šest tisíc kusů.

Mac Mini Developer Transition Kit
Zdroj: Twitter

Jaké zařízení se však jako první pochlubí čipem ze série Apple Silicon je prozatím nejasné. Někteří lidé věří návratu 12″ MacBooku, jiní doufají v MacBook Air a další se pro změnu přiklání k příchodu vylepšeného 13 či 14″ MacBooku Pro. ARMové procesory s sebou navíc přinášejí řadu otázek. Jak to bude s virtualizací? Budou vůbec k dispozici aplikace? A skutečně bude výkon stát za to? Na přesné odpovědi si bohužel budeme muset počkat až do vydání prvního produktu.

Apple vydal nové beta verze operačních systémů

Kalifornský gigant dnes taktéž vydal další vývojářské beta verze svých chystaných operačních systémů. Konkrétně se jedná o osmou betu iOS 14, iPadOS 14, tvOS 14 a watchOS 7. Všechny tyto aktualizace by měly opět posunout samotné systémy o krůček kupředu a opravovat dosavadní chyby.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.