Zavřít reklamu

Další den 31. týdne letošního roku je během pár hodin za námi. Ještě před tím, než se rozhodnete ulehnout do postele, si můžete přečíst náš článek, ve kterém se společně každý den díváme na novinky ze světa IT, které se za uplynulý den udály. Dnes se podíváme na to, jak se ředitel společnosti Epic Games, která stojí za titulem Fortnite, obul do Applu, dále se zaměříme na názor Gabe Newella na chystané konzole a nakonec vás informujeme o novince v desktopové verze Spotify.

Ředitel Epic Games se obul do Applu

Pokud patříte mezi vášnivé hráče, tak s největší pravděpodobností znáte Epic Games. Tato společnost se zasloužila o vzniknutí titulu Fortnite, který je již dlouhodobě na prvních místech v různých žebříčcích popularity. Kromě toho Epic Games čas od času rozdává různé herní tituly zdarma – nedávno to bylo například Grand Theft Auto V, čímž společnost způsobila nemalý rozruch, především kvůli „nehratelnosti“ GTA Online, ve kterém se po rozdávání objevilo nespočet hackerů, kteří požitek ze hry kazili. Generálním ředitelem Epic Games je Tim Sweeney, který se nebojí v rámci informačních technologií projevit svůj názor. V jednom z posledních rozhovorů se Sweeney obul do Applu (a také do Googlu).

Zdroj: Wikipedia

Nejspíše vás zajímá, kvůli čemu se Tim Sweeney do těchto technologických gigantů pustil. Důvodů je v tomto případě hned několik. Timu údajně vadí to, jakým způsobem tyto společnosti nakládají s osobními údaji uživatelů a dále také to, že tyto společnosti tvoří monopol, čímž brzdí různé inovace. Úplně nejvíce má ale Sweeney problém s podílem, který si Apple ukrajuje za každou prodanou aplikaci v App Storu, anebo nějaký předmět. Pokud o tom nevíte, tak si Apple v rámci App Storu z každé prodané podložky ukrajuje 30 % ceny. Pokud tedy vývojář prodá aplikaci za 100 korun, tak získá jen 70 korun, jelikož jde 30 korun do kapsy Applu. Epic Games, potažmo Fortnite, má však o mnoho větší zisky, než sto korun, a tak je víceméně jasné, že se tato praktika Sweeneyovi jednoduše nelíbí. Rozhodně ale není jediným, komu se tento vysoký „cut“ nelíbí. Kromě toho má Apple a Google v různých případech nastavovat nesmyslné podmínky, čímž znemožňuje podnikání dalším společnostem.

Gabe Newell a jeho názor na chystané konzole

V případě, že patříte mezi hráče, kteří i nadále preferují oproti konzolím klasické počítače, které si můžete sami složit, tak na 99 % máte v počítači nainstalovaný Steam. Ten slouží jakožto jakási platforma pro všemožné hry – pod jediným účtem tak můžete mít několik stovek her a zároveň můžete zapadnout do komunity hráčů. Za touto platformou stojí právě Gabe Newell, přezdívaný jako GabeN. V jednom z posledních rozhovorů, které GabeN poskytnul, se vyjadřuje k chystaným konzolím, tedy k PlayStationu 5 a Xbox Series X. Gabe Newell uvedl, že je zastáncem Xboxu Series X, jelikož je prostě a jednoduše podle jeho slov lepší. Samozřejmě uvádí, že všeobecně preferuje klasické počítače, ale kdyby si měl vybrat mezi PlayStationem a Xboxem, tak jednoduše sáhne právě po Xboxu. Na konkrétní specifikace chystaných konzolí a jejich výkonnostní testy si budeme muset ještě nějakou tu dobu počkat – až poté budeme schopni papírově určit, která konzole je po stránce výkonu lepší. Preference uživatelů však samozřejmě čísla na papíře nejspíše nepozmění. Na výše zmíněný moment se můžete podívat v rozhovoru, který přikládám níže (3:08).

Spotify přidává funkci, po které uživatelé dlouho volali

Pryč jsou ty doby, kdy jsme z YouTube stahovali do MP3 skladby, které jsme si poté přetahovali do telefonů. Dnes už se všechno děje online. Pokud si chcete kdekoliv a kdykoliv přehrát nějakou hudbu, tak k tomu můžete využít nejpopulárnější Spotify, anebo méně populární Apple Music. Spotify je k dispozici prakticky na všechny platformy, a tak máte jistotu, že si hudbu jednoduše pustíte na iPhone, počítači s Windows, anebo na Androidu. Kromě toho se snaží Spotify svou aplikaci neustále vylepšovat a přidávat nové funkce. Jedné takové nové funkce jsme se společně dočkali také v poslední aktualizaci. Spotify totiž konečně začalo podporovat Chromecast, takže si jej můžete jednoduše nastavit jakožto výstupní zařízení pro přehrávání hudby. Právě možnost výběru zařízení patří mezi uživateli mezi jednu z nejlepších funkcí, kterou Spotify oproti Apple Music nabízí.

spotify chromecast
Zdroj: 9to5Google

Diskuze k článku

    Lidi nekašlete tolik na ten Epic Game Store a nestahujte si tam jenom ty hry zdarma. Občas si tam i něco kupte a udělejte radost panu Sweeneymu. On pak bude mít míň času a chuti řešit byznys někoho jiného místo toho svého:)

celý text

Čtěte více