Zavřít reklamu

Baterie MagSafe určená pro celou řadu iPhonů 12 (a ty budoucí) byla již veřejným tajemstvím. Apple na ni pracoval poměrně dlouho, protože proč bychom se jí dočkali až chvíli před představením iPhonů 13 a ne spolu s uvedením na trh aktuální generace. A i když je její kapacita tristní a cena extrémní, nabídne něco, co jsme u Applu dosud neviděli – reverzní nabíjení. 

V Apple Online Store najdete u baterie poměrně skoupý popis. Apple zde vyzdvihuje intuitivní design a pohodlí při používání, v krátkém odstavci zmiňuje i nabíjení: „27W nebo silnější nabíječkou, jaká se dodává třeba s MacBookem, se Baterie MagSafe dá nabíjet ještě rychleji. Když pak potřebuješ bezdrátovou nabíječku, stačí připojit Lightning kabel a můžeš bezdrátově nabíjet příkonem až 15 W.“ To důležité zde ale řečeno není.

Reverzní nabíjení 

Apple totiž na svém webu podpory vydal článek Jak používat baterii MagSafe. A i když zde není o reverzním nabíjení ani slovo, je zde tato technologie rozepsána, jak v případě jeho nové baterie funguje. Baterii totiž můžete nabíjet Lightning kabelem, ale umí ji nabít i sám iPhone, ke kterému je připojená, pokud je ten připojen ke zdroji napájení skrze jeho Lightning konektor. Společnost zde uvádí, že se to hodí, pokud máte iPhone připojen kabelem v rámci CarPlay, nebo pokud stahujete fotky do Macu atd.

Konečně zde tedy máme první vlaštovku, v podobě této technologie, kterou už konkurence běžně používá. Důležité ale je, že je to funkce především iPhonu a ani ne tak samotné Baterie MagSafe. Možná i právě kvůli tomu je její použití s iPhony 12 vázáno s novou aktualizací iOS. Co by to tedy mohlo znamenat do budoucna?

Samozřejmě nic míň než možnost položit na záda iPhonu bezdrátové nabíjecí pouzdro pro AirPody, které nabije jen váš iPhone. Zatím by tedy ten musel být připojen k napájení, konkurence to ale umí i bez něho, tak proč by i toto nemohl Apple odladit ke spokojenosti všech? Stejně tak by se samozřejmě dala nabíjet další zařízení, nehledě na Apple Watch a samotné iPhony.

Podoba původního Smart Battery Case, což byla baterie Applu s krytem iPhonu:

Peníze na první, druhém i třetím místě 

Toto je ta světlejší novinka, kterou Baterie MagSafe přinesla. Ať mi ale nikdo neříká, že je opodstatněné platit za tak malou kapacitu – okolo 2 900 mAh – takový nekřesťanský peníz, tedy 2 890 Kč. Takové ceny totiž pomalu nedosáhnou ani ty nejvýkonnější, největší a nejlepší powerbanky na trhu. Zatímco pomocí MagSafe baterie nabijete iPhone 12 zhruba jen jednou, tak s 20 000 mAh konkurencí toho dosáhnete klidně více jak pětkrát, navíc dobijete třeba i iPad a samozřejmě jakékoli jiné zařízení. S MagSafe baterií je nabíjení sice elegantní, otázkou však je, zdali to za to stojí, když s ní navíc nenabijete ani starší iPhony, ani Android zařízení.

V takovémto případě se možná vyplatí skutečně poslouchat spíše rozum a ignorovat moderní bezdrátové trendy. Je ale pravdou, že pokud je vaší prioritou design, tak zde prostě není co vytknout. Vizuálně se jedná o povedené zařízení, jenže to je z mého pohledu tak nějak všechno. Jaký máte na baterii MagSafe názor vy? Líbí se vám a objednali jste, čekáte na první recenze, anebo vás nezaujala? Dejte nám to vědět do komentářů.

.