Zavřít reklamu

Většina čtenářů našeho magazínu ví, co si pro nás Apple v pondělních večerních hodinách přichystal. Do našich produktů již nyní můžeme nainstalovat vývojářské betaverze iOS 15, iPadOS 15, macOS 12 Monterey a watchOS 8. Abych řekl pravdu, já i mnozí další uživatelé se bezmezně těšili právě na iPadOS. Naděje ve zlepšení systému byla podtržena představením iPadu Pro s M1, jehož výkon předchozí verze iPadOS nedokázaly využít. Jenže ono je tristní, že iPadOS 15 dosti pravděpodobně nebude o moc lepší. Ptáte se, proč? Tak pokračujte ve čtení.

Dílčí vylepšení jsou super pro běžné uživatele, profesionály to ale nerozveselí

První vývojářskou betaverzi iPadOS jsem nainstaloval prakticky okamžitě, jakmile to bylo možné. A i přesto, že je na recenzi ještě brzy, ze začátku mě příjemně překvapuje jak její stabilita, tak i užitečná vylepšení. Ať už se bavíme o režimu Soustředění, možnost přemisťovat widgety kamkoli na obrazovku či vychytávky FaceTimu, nemohu proti tomu říci půl slova. Z pohledu člověka, který na iPadu vyřizuje komunikaci, připojuje se na on-line meetingy, zapisuje poznámky a pracuje s dokumenty jsme se dočkali příjemných vylepšení. Kalifornská společnost ale tak trochu zapomněla na profesionály.

Programování na iPadu je sice hezká myšlenka, ale kdo to využije?

Ve chvíli, kdy se Apple pustil do vychvalování svých tabletů, doufal jsem, že nezůstane jen u planých slov. Profesionálové na první pohled vyloženě neostrouhají, kalifornský gigant totiž představil nástroje, díky nimž můžete tvořit iOS a iPadOS aplikace. V situaci, ve které se iPadOS nachází, se ale ptám, pro koho jsou tyto nástroje určeny?

Abych řekl pravdu, v programování, skriptování a podobných věcech tak úplně zběhlý nejsem, kdybych se ale do této kreativní činnosti pustil, iPad bych jako primární nástroj klidně používal. Vzhledem k mému zrakovému znevýhodnění nepotřebuji vidět na displej, velikost obrazovky je mi tedy prakticky jedno. Drtivá většina vývojářů, se kterými jsem hovořil, však k programování používají minimálně jeden externí monitor, a to zejména kvůli obsáhlým kódům. iPad sice připojení monitorů podporuje, zatím však v dosti omezené míře. Silně pochybuji o tom, že by sorta vývojářů upřednostňovala tablet před notebookem či stolním počítačem. Jasně, využitelnost jablečného tabletu to zajisté někam posune, rozhodně však ne tak, jak mnozí chtěli.

Čekali jsme multimediální softwary, Apple ale opět zvolil vlastní cestu

Je zřejmé, že po příchodu výkonného procesoru M1 mnozí z nás chtěli, aby výkon mohli nějak využít, ať už ke spouštění programů určených pro macOS, nebo díky profesionálním nástrojům, jako je například Final Cut Pro či Logic Pro. Nyní jsme sice dostali možnost vyvíjet aplikace, tu ale dle mého názoru zkrátka neocení tolik lidí, jako výše zmíněné funkce.

Je sice moc pěkné a užitečné, že přímo z ovládacího centra vytvoříte rychlou poznámku, u multitaskingu můžete libovolně přesouvat okna, na ploše si přeskupíte widgety a budete moci sdílet obrazovku skrze FaceTime, vážně to jsou ale funkce, které profesionální uživatelé tabletu vyžadují? Do září je stále ještě mnoho času, a je možné, že na příští Keynote vytáhne Apple eso z rukávu. Přestože ale iPadOS mám rád, s novinkami v jeho poslední verzi spokojený být nemohu.

.