Zavřít reklamu

Po nesmírně dlouhém čekání se ledy konečně prolomily. Od pondělí, 14. června, totiž začne první český operátor nabízet LTE v jablečných hodinkách. Mnozí právě kvůli absenci LTE odkládali koupi Apple Watch na dobu, až sem přijde oficiální podpora, a nyní konečně jásají. Je ale nutné si právě z důvodu nasazení nové technologie pořizovat nový model?

Modernizace je to, co jsme potřebovali

Ač nebylo čekání úplně krátké, výrazný krok kupředu učinil největší český operátor T-Mobile. Technologie, kterou Apple na mobilní připojení využívá, se totiž dosti liší od té klasické. Konkrétně musí být v jedné síti přihlášeno stejné telefonní číslo na dvou produktech, v hodinkách tedy nemůžete mít jinou SIM kartu, než v telefonu. Osobně bych se nebál toho, že by se Vodafone a O2 k podpoře nerozhoupali, už proto, že také potřebují nalákat zákazníky. Kolik jich ale reálně bude?

Přestože na nasazení nových technologií finanční prostředky bezpochyby měly všichni tři zástupci telekomunikačních sítí, nebylo přidání podpory tak úplně snadné, a to zejména vzhledem k finanční náročnosti a skupině uživatelů, která si hodinky s mobilním připojením pořídí. Z vašeho zápěstí si obstaráte telefonní hovory, s připojenými Bluetooth sluchátky si pustíte hudbu či podcasty, bez nutnosti mít obsah stažený v hodinkách. Kvůli tomu také musíte počítat se snížením výdrže baterie hodinek.

Na krátké zaběhání či výlet do hospody jsou super

Opravdu bych nerad tvrdil, že je LTE v hodinkách naprostá zbytečnost. Osobně si dokáži představit, že bych s Apple Watch na zápěstí vyběhl na hodinku do přírody, zašel s kamarády na odpolední kávu nebo třeba odešel pracovat do blízké kavárny s WiFi. Ať už ale odcházíte na celý den do kanceláře, často cestujete nebo trávíte studentský den ve škole, tuto konektivitu prostě a jednoduše neoceníte.

Právě už kvůli výdrži baterie, kterou vám hodinky s LTE na celodenní výlet nezajistí. Vzhledem k tomu, že do Apple Watch nelze nahrát ani jiné číslo, než máte ve vašem smartphonu, prakticky odpadá možnost věnovat je svému dítěti, pokud tedy nevlastníte nějaký vysloužilý iPhone.

Počítejte i s tím, že služba nebude zadarmo. Jasně, ceny by naši operátoři neměli šponovat nijak vysoko, i tak je to ale další tarif, který by mohl potenciální kupce odradit. Pokud často sportujete, je určitě fajn, že se vám kdokoli dovolá, aniž byste u sebe měli „velký“ telefon, pro časově vytížené osoby, nebo naopak ty, co Apple Watch používají spíše jako „notifikátor a komunikátor“, se koupě hodinek s LTE takřka nevyplatí. Uvidíme, co nám Apple přinese v následujících měsících a letech, a já doufám, že právě v této oblasti se posuneme někam dál.

.