Zavřít reklamu

Ne, Apple TV zdaleka není nějakým novým produktem. Ve skutečnosti byla představena ve stejný den jako první iPhone, tedy už v roce 2007. Za posledních 14 let ale prošel tento smart-box Applu velkými změnami, jenže nikdy se nestal takovým hitem jako iPad nebo dokonce Apple Watch. Možná je na čase, aby se Apple TV radikálně změnila. 

Apple nikdy přesně nevěděl, co vlastně od Apple TV chce. Zpočátku se v podstatě jednalo o externí disk s iTunes, který bylo možné připojit k televizi. Vzhledem k tomu, že se ale streamovací platformy jako Netflix staly celosvětově populární, musel Apple svůj produkt v jeho druhé generaci zcela přehodnotit.

Milníkem byl App Store 

Pravděpodobně největší aktualizací byla ta, která Apple TV přinesla App Store. Jednalo se o 4. generaci zařízení. Vypadalo to na nový začátek a skutečné rozšíření potenciálu, který je ale dodnes nevyužit. Od té doby se toho totiž příliš nezměnilo, a to ani po představení aktuální 6. generace. Jistě, rychlejší procesor a opět změněné ovládání a pár funkcí navíc jsou fajn, jenže o koupi vás nijak nepřesvědčí.

Za poslední dekádu se toho na televizním trhu přitom změnilo hodně. Strategie společnosti Apple pro svůj smart-box však zůstává značně nejistá. Pokud tedy vlastně vůbec nějaká je. Mark Gurman ze společnosti Bloomberg nedávno poukázal na to, že se Apple TV uprostřed své konkurence „stala zbytečnou“ a že mu dokonce i inženýři společnosti Apple řekli, že ohledně budoucnosti produktu nejsou příliš optimističtí.

Čtyři zásadní výhody 

Jenže na Apple TV není vyloženě nic špatně. Je to elegantní zařízení s výkonným hardwarem a užitečným softwarem. Jenže většině potenciálních uživatelů nedává smysl, a není proč se jim divit. V minulosti byla Apple TV vhodná pro všechny, kteří neměli chytré televizory – těch je ale pořád méně a méně. Nyní už každá Smart TV poskytuje mnoho chytrých funkcí, některé nabízejí už i přímou integraci Apple TV+, Apple Music i AirPlay. Proč tedy utrácet 5 tisíc Kč za to málo, co tento hardware nabídne navíc? Prakticky se jedná o čtyři věci: 

 • Aplikace a hry z App Store 
 • Centrum domácnosti 
 • Ekosystém Applu 
 • Možnost připojení k projektoru 

Aplikace i hry šité na míru Apple TV mohou sice někoho oslovit, ale v prvním případě jsou dostupné i na iOS a iPadOS, kde je mnoho uživatelů obslouží rychleji a pohodlněji, protože Apple TV je svázaná mnoha zbytečnými omezeními. V druhém případě se jedná jen o jednoduché hry. Pokud budete skutečný hráč, sáhnete po plnohodnotné konzoli. Možnost připojení k monitoru pak využije jen hrstka specifických uživatelů, kteří skrze toto zařízení mohou prezentovat svou práci, podstupovat školení nebo výuku. Centrum domácnosti HomeKitu pak může být nejen HomePod, ale i iPad, i když Apple TV dává v tomto ohledu největší smysl, protože ji z domova jen tak neodnesete.

Konkurence a možná varianta novinky 

Propojení HDMI kabelem, i další ovladač, ač jakkoli dobrý, je prostě přítěž. Konkurence přitom není malá, protože je zde Roku, Google Chromecast nebo Amazon Fire TV. Jistě, jsou zde jistá omezení (App Store, Homekit, ekosystém), ale ke streamovacím službám s nimi přistoupíte stejně elegantně a především levněji. Je mi jasné, že mě Apple nevyslyší, ale proč Apple TV neořezat o jisté funkce (App Store a především hry) a udělat zařízení, které připojíte skrze USB a pořád vám poskytne to zásadní – ekosystém společnosti, centrum domácnosti a platformy Apple TV+ a Apple Music? Já bych do toho šel, a vy?

Diskuze k článku

  Jediný důvod, proč by něco ořezávali, proboha? Chápu zamyšlení nad budoucností, něco by se změnit mělo, ale něco omezovat? to spíš přidat, odlišit se. Mám obavu, že jak jste dobře začal, tak finální návrhy jste strašně odflákl, jako byste chtěl mít clickbait článek už za sebou. Škoda.

  On by to někdo kupoval kvůli appletv+? Dostal jsem roční předplatný k novýmu iphonu a v rámci toho předplatného je ten obsah skoro nulový, v rámci filmů to po mě navíc chce další prachy.

  Ne, žádné „další“ prachy. Jen to je pro méně šikovné lehce zmatené, ale jen lehce. Je to snadné. Vše pod záložkou jablka s pluskem je už v rámci předplatného, víc už se neplatí, vše mimo něj je normální půjčovna/kupovna filmů iTunes.

  Jenže ten obsah v rámci předplatnýho ve srovnání s konkurencí skoro za nic nestojí, tak fakt nevidím důvod, proč bych si kvůli tomu měl kupovat krabici k tv

  Mám chytrou televizi, ale stejně používám apple tv. Aplikace jsou na ní rychlejší a ovládání je příjemnější než přímo na televizi. A vzhledem k tomu, že na televizní vysílání nekoukám, mohl jsem úplně odložit ovladač televize, stačí ten k apple tv.

  Jsem na tom stejne. Ty „chytre TV“ jsou dost marne, kazdy vyrobce jinak (az na Android OS) nekterou appku vyrobce ma, jinou ne,, dost casto to funguje velmi kulantne receno max „dostatecne“ apod. Takto mam u vsech TV pripnutou ATV, stejna platforma, diky sdileni nastaveni plochy mam vsude automaticky stejne aplikace, stejne nastaveni poradi, vse funguje k plne spokojenosti. Jelikoz cestuji temer kazdy tyden s noclehem po CR a obcas zahranici, mam jednu starsi cestovni kde mam Netflix, HBO apod, na hotelu vzdy zapojim do TV a jsem jako doma se vsim na co jsem zvykly. V ZADNEM pripade z toho nedelat nejaky USB zmetek, spise vice promovat a edukovat uzivatele co vse s tim jde delat a jak to pouzit. Je to zbytecne opomijena krabicka. A pokud je firma jen trochu vice Apple vybavena, v zasedacce ATV pripojena na projektor ci velkoplosny displej, stream prezentace a dalsich veci kterymkoliv ucastnikem behem par vterin bezdratove je navykove.

  Souhlas. V práci máme ATV připojenou k 80” 4K displeji a odvádí neskutečnou službu. Doma taky dáváme přednost ATV před smart funkcemi televizoru a BD přehrávače. No, BD už jsme pár let vlastně ani nezapnuli, jen leží a chytá prach.

celý text

Čtěte více