Zavřít reklamu

V App Storu se objevila nová sociální síť HalloApp, která vyvolala jistý rozruch. Ne ani tak proto, co všechno umí, jako spíše proto, kdo za ní stojí. Autory jsou totiž pánové, kteří utekli od WhatsAppu. Má ale tato síť v aktuální době vůbec co nabídnout? Ano, má, ale bude to mít těžké. Hodně těžké. 

Neeraj Arora byl obchodním ředitelem WhatsAppu, Michael Donohue zase ředitelem technickým. Oba ve společnosti dělali dlouhá léta, a z nasbíraných zkušeností vytvořili vlastní titul HalloApp, který je v mnohém WhatsAppem inspirovaný. Snaží se ale jít vlastní cestou a dbá na bezpečnost. Oficiální blog sítě o ní hlásá, že se jedná o první síť pro skutečné vztahy. To ne však jako seznamka, ale jako místo pro komunikaci s rodinou a přáteli.

Jenže samozřejmě se zde naráží na zásadní fakt – proč používat něco nového a nutit k tomu i ostatní, když zde již máme zajeté služby, které beztak využívají všichni? Je to jako s Clubhousem. Všichni chtějí jeho a ostatní alternativy, jakými jsou Twitter Spaces nebo Spotify Greenroom, zrovna netáhnou. Navíc jsme zde již měli tolik sociálních sítí se skvělým potenciálem, které se prostě u uživatelů nechytily.

Plusy i minusy 

HalloApp k registraci vyžaduje telefonní číslo a je dostupný jen na mobilních zařízeních. Na rozdíl od starších sociálních sítí se HalloApp domnívá, že soukromí je základním lidským právem. Proto vás za jeho pomoci spojí s přáteli i rodinou, ne s imaginárními přáteli, které jste nikdy neviděli a na Facebooku jich máte tuny. Nikdy také neshromažďuje, neukládá ani nepoužívá žádné osobní údaje a nikdy nebude zobrazovat reklamy. Vaše chaty jsou navíc šifrovány end-to-end. Nikdo mimo je tak nemůže přečíst, ani HalloApp.

Rozhraní aplikace BabelApp

Kde jsem to jen slyšel? Ano, český titul BabelApp má podobnou charakteristiku, jen nenabídne feed, ve kterém se vám zobrazují příspěvky po vzoru Facebooku, na druhou stranu nabízí zabezpečení ještě na vyšší úrovni, protože nabízí Bitcoinovou ochranu přímo na serveru. Jedná se ale primárně o komunikační platformu, na kterou ostatně HalloApp také sází.

Nezastavujeme, máme zpoždění 

Sami vývojáři se pak nechali slyšet, že zatím nehodlají podnikat žádné reklamní kampaně ani nic podobného k propagaci jejich novinky a nabírání uživatelů. Jejich platforma je totiž teprve na začátku své cesty a chtějí ji nejdříve plně odladit, než o ní oficiálně řeknou světu veškeré podrobnosti. K tomu se chce ale dodat, jestli už před rokem nebylo pozdě.

Pro mladou generaci se bude jednat o málo aktivní zdroj informací, ta starší bude lenivá učit se něco nového, když už stejně frčí na WhatsAppu pro komunikaci a Facebooku prostě jen proto, že jsou na něm už tolik let. Jistě kvůli žádné nové a zatím nejisté platformě si v daných sítích své účty nezruší. A pokud přejdou do vod HalloApp, budou jen muset spravovat další účet, další síť, další komunikační platformu… 

Stažení HalloApp v App Store

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více