Zavřít reklamu

I díky koronaviru a lockdownu ve většině zemích Evropy popularita nové audio sociální sítě Clubhouse neuvadá, právě naopak. Na našem magazínu jsme ji rozebírali hned několikrát, a to jak z obecného pohledu, tak i z pohledu nevidomých uživatelů. Tehdy jsem aplikaci poměrně výrazně kritizoval za přístupnost, nyní se však situace razantně zlepšila. Co si o Clubhouse myslím v současné situaci, kdy již vývojáři na přístupnosti, ale i na funkčnosti aplikace zapracovali, a jak dokázat, aby vám tato síť nezničila spánkový režim?

Konečně plnohodnotná služba pro osoby se zrakovým handicapem

Jak jsem již v mém prvním článku o Clubhouse zmínil, tak jsem díky zaměření této aplikace čekal, že ji budou moci nevidomí využívat opravdu plnohodnotně – a to se v současné době také děje. Naprosto všechny úkony, od nahrání profilové fotografie přes sledování jednotlivých lidí až k moderování místností, se nyní s VoiceOverem dají vykonávat stejně komfortně, jako byste na displej iPhonu viděli. Za to si vývojáři zaslouží pochvalu, a jakožto úplně nevidomý uživatel si u mě Clubhouse získal plusové body.

Takto probíhá registrace do Clubhouse:

Zajímavé přednášky, odpočinkový pokec nebo absolutní ztráta času?

Možná se nyní ptáte, zdali je novinka v oblasti sociálních sítí spíše propadák, anebo zdali se zde dozvíte opravdu něco užitečného. Odpověď je jednoduchá – záleží především na tom, do jaké místnosti se připojíte. K inteligentním debatám se každopádně stále dostanete velice jednoduše. Clubhouse je i nadále spojený s určitou mírou exkluzivity – abyste se do něj dostali, tak pořád potřebujete pozvánku, i proto se zde většina uživatelů chová správně. Navíc k tomu, prakticky všichni uživatelé si opravdu pečlivě rozmýšlí, komu ze svých přátel pozvánku zašlou, často si své pozvánky dokonce i šetří. Jako v jakémkoli veřejném prostoru, tak i na Clubhouse samozřejmě najdete uživatele, jenž se chovají nevhodně, většinou je však moderátoři umlčí nebo v krajních případech odstraní z místnosti.

Daleko větší nepříjemností je to, že vám Clubhouse může negativně ovlivnit spánkový režim, a to myslím naprosto vážně. Určitě to znáte – s někým, s kým jste se dlouho neslyšeli, se na Clubhouse potkáte a namísto 5 minut, které jste spolu plánovali strávit, již máte v sobě několik skleniček vína a nepamatujete si, kam jste to měli předtím namířeno. Pokud se připojíte do místnosti vedené na určité téma, většinou se moderátoři snaží dodržet stanovenou délku, to ale neplatí o místnostech na obyčejné poklábosení. V době zavřených restaurací, kaváren a hotelů je navíc poměrně těžké se od obrazovky telefonu odtrhnout, a proto se doporučuji připojovat až tehdy, kdy máte hotovou všechnu práci. Zároveň stojí za zvážení, abyste si fixně určili dobu, jak dlouho chcete v konkrétní místnosti strávit.

clubhouse

Technologičtí giganti a tvůrci softwaru z koronaviru těží

Přiznejme si, že i těm největším introvertům určitý druh sociálního kontaktu chybí, a i přesto, že se s nejbližší rodinou či kamarády potkávají, minimálně mladší generace se přirozeně potřebuje setkávat i s někým cizím. Clubhouse sice nenahradí klasický sociální kontakt, rozhodně je to ale mnohdy lepší, než neustále sledovat Netflix a totálně se uzavřít do své sociální bubliny. Otázkou je, kolik uživatelů u něj zůstane po skončení většiny koronavirových opatření, myslím si však, že si své zastánce najde.

Aplikaci Clubhouse nainstalujete zde

Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.