Zavřít reklamu

Od pátku jsou spuštěné předobjednávky na nový iPhone SE, který se k prvním majitelům dostane už na konci tohoto týdne, neboť už tento pátek začne oficiální prodej. Vzhledem k tomu, že je na oficiálních stránkách Applu doba dodání u základních konfigurací tohoto zařízení až dva týdny, neznamená to nic jiného, než že je o novinku solidní zájem. Přemýšlíte, jestli nový iPhone SE také objednat? Možná vám s rozhodnutím pomohou následující řádky. Odpověď na otázku, pro koho je nový iPhone SE určený, je možná trochu komplikovanější, než by se mohlo na první pohled zdát. „Ideálních zákazníků“ je totiž více a jde o jakýsi průsečík několika odlišných cílových skupin. Tento článek nahrazuje klasický IT souhrn dne, na který jste už možná zvyklí. Bohužel se dnes nic zajímavého ve světě IT nestalo, a proto jsme pro vás jakožto kompenzaci připravili tento článek.

Chci malý telefon

iPhone SE rozhodně není „malý“, díváme-li se na něj optikou původního modelu, který nahrazuje. V porovnání se zbytkem aktuální produkce je však jeho 4,7″ displej co se velikosti týče spíše průměrný (nebo i lehce podprůměrný), a to může velkému množství zákazníků vyhovovat. Mohla by se opakovat situace, jež se odehrála u původního iPhonu SE, který také ztělesňoval „malý ale výkonný“ smartphone. Doba se změnila, stejně jako subjektivní vnímání velikostí telefonů. 4″ displejům již zdá se nadobro odzvonilo a „malý“ smartphone tak dnes reprezentuje právě iPhone SE (2020). Malé telefony navíc obvykle trpí poměrně zásadním neduhem. Jelikož nejde o vlajkové lodě a top modely jednotlivých výrobců, vzhledem k diverzifikaci produktové nabídky tyto telefony obvykle disponují několika většími či menšími kompromisy, které jednak snižují prodejní cenu, na druhou stranu však tyto levnější modely z hlediska výkonu a výbavy výrazně zaostávají za svými výkonnějšími sourozenci. Málokdo dokáže v tomto cenovém segmentu nabídnout to, co s iPhonem SE nabízí Applevýkon srovnatelný s vlajkovými loděmi, bezdrátové nabíjení, IP67 certifikaci, dlouholetou podporu a další věci, které se zatím (bez dostupných testů) nedají s maximální jistotou hodnotit.

 

Chci levný iPhone

iPhony v posledních letech rapidně zdražovaly. I když Apple začal prodávat i levnější varianty, obecná úroveň cen za iPhone stále roste. Zájemci o koupi telefonu s iOS tak měli na výběr v podstatě ze tří možností – nákup nového ale drahého nového iPhonu, nákup staršího modelu, který už má za sebou rok nebo dva na trhu, čímž efektivně zkracuje svojí „životnost“ a dobu podpory, nebo nákup iPhonů z druhé ruky, které si však velmi dobře drží svou tržní cenu. Nový iPhone SE vyřešil víceméně všechny tyto problémy. Zájemci o nový iPhone mají konečně k dispozici zařízení, které je nové, dobře vybavené, udrží si dlouhou podporu a nebude stát 30+ tisíc. S vydáním iPhonu SE se také výrazně promění trh s použitými iPhony, který bude muset na nový iPhone za 12 tisíc zareagovat a ceny použitých telefonů tak půjdou trochu dolů (alespoň u některých modelů).

Ale co ten displej/baterie/design?

Nový iPhone SE od svého představení rozdělil publikum na dva pomyslné tábory, přičemž první tábor v něm vidí dobrý smarpthone za dobrou cenu, který se dočká značného prodejního úspěchu, zatímco druhý tábor upozorňuje na různé, více či méně smysluplné nedostatky, kterými novinka „trpí“. V souvislosti s tím se zmiňuje především starý design, velké rámečky displeje a obstarožní displej jako takový, malá kapacita baterie (ta může být skutečným problémem) a další. Toto jsou všechno validní připomínky z pohledu majitele-nadšence. Pro tuto sortu uživatelů však iPhone SE prostě určený není.cNadšenec do technologií, který sleduje vývoj hardwaru, má dokonale zmapovaný trh, každý rok obměňuje svůj smartphone za novější model a přesně ví, jaké technologie do smarptohnů letos nebo za rok dorazí, vůbec není uživatelem, na kterého Apple cílí a je tak pochopitelné, že z tohoto modelu nebude nikterak nadšený.

Apple cílí na úplně jiné publikum

…jde především o nenáročné uživatele, kteří chtějí „prostě iPhone“ a nepotřebují několik objektivů, Face ID, bezrámečkový OLED displej atd. Dále pak půjde mladé lidi (potažmo děti), pro které to bude jejich první jablečný telefon. Další cílovou skupinou budou firmy, pro které bude nákup nového iPhonu za 10 tisíc (bez DPH) daleko přijatelnější, než iPhonu za 20 (30, 40) tisíc korun. iPhone SE může být iPhonem, který přinutí dlouhá léta váhající uživatele konkurenčních platforem pro změnu operačního systému, kteří s tím doposud otáleli zejména kvůli velmi vysokým vstupním nákladům. Naprostá většina uživatelů, kteří budou o iPhonu SE uvažovat, nebude řešit podíl plochy displeje na celkové velikosti telefonu, jestli má iPhone SE 3 nebo 4 GB RAM, jestli je čočka fotoaparátu vybavena širokoúhlým objektivem nebo naopak optickým zoomem. Tabulkové specifikace jsou tradičním bodem sváru mezi fanoušky platforem a technologickými nadšenci obecně. Realita je však dle mého názoru taková, že většina reálných zákazníků je vůbec neřeší, a přesně pro ně bude iPhone SE ideálním telefonem.

Diskuze k článku

    Cas ukaze, zda je iP SE propadak nebo vyhra. A pokud Apple cilil na redaktorem uvedene skupiny, tak ty jiste nepotesi kapacita baterie, jelikoz prave tito nenarocni uzivatele nemaji zajem o kazdodenni nabijeni jen proto, ze iP neustale cosi “dela”, i kdyz neni pouzivan.
    Prave tito uzivatele potrebuji mobil, ktery jim vydrzi pri standardnim uziti nekolik dnu, nikoliv hodin. S tim jsou totiz spojeny dalsi problemy a nakup, idealne original, prislusenstvi.
    Apple opet nuti nektere uzivatele premyslet – nechci slevu zadarmo!! Mit tel. na nekolik hodin za 13 hadru?! No potes koste. Konkurence tak ma prostor pro sve uplatneni!

celý text

Čtěte více