Zavřít reklamu

Jestliže patříte mezi vlastníky jablečného telefonu, tak už jste prakticky jistě alespoň jednou využili režimu nízké spotřeby, lépe řečeno úsporného režimu baterie. Jak už název funkce napovídá, tak dokáže šetřit baterii vašeho iPhonu, aby vydržela ještě o něco delší dobu a nedošlo tak k vypnutí zařízení. Úsporný režim baterie můžete zapnout například v oznamovacím centru, anebo s Nastavení, kromě toho také prostřednictvím notifikací, které se zobrazí poté, co nabití baterie klesne na 20 % a 10 %. Možnost pro aktivaci tohoto režimu známe asi všichni, mnoho uživatelů ale vůbec neví, jakým způsobem se baterie díky tohoto režimu šetří. V tomto článku si vše uvedeme na pravou míru.

Snížení jasu a vizuálních efektů

Pokud máte na vašem iPhonu často nastavený vysoký jas, tak je naprosto normální, že vám baterie moc nevydrží. Jestliže na vašem zařízení režim úspory baterie zapnete, tak dojde k automatickému snížení jasu. Stále si samozřejmě jas můžete na vyšší úroveň nastavit ručně, automatické nastavení se však vždy bude snažit jas o dost snížit. Kromě toho se po aktivaci úsporného režimu váš iPhone automaticky uzamkne již po 30 sekundách nečinnosti – to se hodí v případě, pokud máte nastavený delší časový limit pro zhasnutí obrazovky. V určitých aplikacích pak může dojít také ke snížení grafického požitku. Ve hrách se nemusí vykreslovat některé detaily či efekty, aby se zamezilo využívání vysokého výkonu hardwaru, čímž opět dojde k úspoře baterie. Různé vizuální efekty jsou omezené také v samotném systému.

Takto lze ručně deaktivovat animace v iOS:

Deaktivace aktualizace aplikací na pozadí

Některé aplikace se mohou aktualizovat na pozadí – jedná se například o Počasí a nespočet dalších. Aktualizace aplikací na pozadí slouží k tomu, aby docházelo k automatickému vyhledávání nových dat pro určitou aplikaci. To znamená, že když se do aplikace přesunete, tak budete mít ihned k dispozici nejnovější data a nebudete muset čekat na jejich stažení. U zmíněného Počasí se tedy například jedná o předpověď, stupně a další podstatné informace. Úsporný režim baterie kompletně deaktivuje aktualizaci aplikací na pozadí, tudíž se můžete setkat s pomalejším načítáním dat, jelikož nebudou předem připraveny. Rozhodně se ale nejedná o nic razantního.

Pozastavení síťových akcí

Po aktivaci úsporného režimu se taktéž deaktivují různé síťové akce. Pokud máte například aktivní automatickou aktualizaci aplikací, tak při zapnutém úsporném režimu nebudou aplikace aktualizovány. Naprosto stejně to funguje i v případě odesílání fotek na iCloud – i tato akce je v úsporném režimu deaktivována. Na nejnovějších iPhonech 12 pak po aktivaci úsporného režimu dochází také k deaktivaci 5G. Připojení 5G se u iPhonů objevilo vůbec poprvé právě u „dvanáctek“ a Apple dokonce kvůli této funkci musel zmenšit baterii. Všeobecně je momentálně 5G velmi náročné na baterii, tudíž se doporučuje, abyste jej vypínali, popřípadě abyste měli aktivní chytré přepínání.

Jak v iOS deaktivovat 5G:

Příchozí e-maily

V dnešní době je naprosto běžné, že se vám nový příchozí e-mail ve schránce objeví pár sekund poté, co jej odesílatel pošle. To je možné díky funkce push, která se o okamžité odeslání e-mailů stará. Pokud na vašem iPhonu aktivujete úsporný režim baterie, tak se tato funkce deaktivuje a příchozí e-maily se ve vaší schránce nemusí objevit hned, ale až za několik minut.

.