Zavřít reklamu

Apple byla značka, která od pestrých barev přešla ke striktní stříbrné barvě hliníku, od které si občas odskočila k bílému potažmo černému plastu. Dnes je situace diametrálně odlišná. I když se barevné kombinace iPhonu 5c nechytly, iPhony XR hrály mnoha barvami, úspěšně na ně navázaly i iPhony 11 a 12. Poslední řečený zástupce navíc dostal i rozšíření své podoby tak nějak mimo plán. Řeč je samozřejmě o „jarní“ fialové. 

Zlatou barvu do portfolia zařadil Apple už v roce 2015, kdy ji nabízel i s tou usedlejší vesmírně šedou u 12“ MacBooku (a později došlo i růžově zlatou). Jiných barevných výstřelků jsme se na poli počítačů nedočkali (vesmírně šedý iMac Pro opravdu není výstřelek). Dočkali jsme se až letos s 24“ iMacem. Ten však hraje zajímavými barvami nejen zvenčí, ale i uvnitř, kdy máte na výběr z „multibarevného“ akcentu systému macOS.

Společnost Apple dodala obrázky pozadí pro každý iMac, které odpovídají jeho barvě, a dokonce i panel Obecné v systémových předvolbách je ve výchozím nastavení nastaven na použití barvy odpovídající barvě samotného iMacu. Barevnější svět ale nemusí být zákonitě jen zvenčí. Pamatujete na razantní redesign, který přišel s iOS 7? Ten na úkor původního skeumorfismu razil cestu materializmu. V jeho podobných šlépějích jde teď i Google a jsem upřímně zvědav, jestli se pochlapí i iOS a macOS.

iMac

Googlovská obdoba WWDC 

18. května se uskutečnila konference Google I/O 2021, která je jistou obdobou WWDC. Ukázal zde nejen nové funkce operačního systému Android, ale i jeho novou podobu. Osobně nemohu říci, jestli je Android dobrý nebo špatný, protože jej nepoužívám. Mohu ale říci, co se mi na něm může a nemůže líbit.

Android 12, který přijde později v tomto roce, přináší razantní změnu vzhledu rozhraní – to od základu podobně, jako na to šel iOS 7. Vše od zamykací obrazovky po tu domovskou, a to včetně nastavení systému, bylo přepracováno v souladu s novým „Material You“ designem pro dle Googlu „nejosobnějšího OS všech dob“. A bude tento OS osobnější než iOS?

Vše vychází hned z tapety. Z ní totiž Android 12 extrahuje barvy a určí, které odstíny jsou na ní dominantní a které jen doplňkové. Na jejich základě se vám pak přebarví rozhraní. Systémové oznámení, notifikace, widgety – vše se bude odvíjet od barvy tapety, nejen od denní a noční verze rozhraní. Na novinky a podobu rozhraní se můžete podívat ve videu níže, které přibližuje vývojářskou betu systému a co všechno ten nově umí. 

Mám rád iOS a líbí se mi i jeho vzhled a ostatně také funkčnost. Jenže když vám někdo ukáže, jak by mohla vypadat budoucnost, tak se toho snadno chytíte. A musím říci, že podobná míra personalizace se mi hodně líbí. Kdo ví? Třeba na tom makají i u Applu a Google má výhodu jen v tom, že si naplánoval představení novinek o něco dříve. Vyjma sjednocení barev zvenčí, tedy v případě nového iMacu, AirPodů Max a iPhonu 11, by ale bylo milé, kdyby bylo sjednocení i jejich systémů. Jestli se toho dočkáme, se dozvíme už 7. června, kdy Apple zahájí své WWDC21 úvodní keynote, na které nám všechny novinky v jeho připravovaných operačních systémech jistě představí. 

.