Zavřít reklamu

Je tomu více než týden, co spatřily světlo světa první vývojářské betaverze iOS a iPadOS 15, macOS 12 Monterey a watchOS 8. Někteří byli z jednotlivých softwarů spíše zklamáni, jiní naopak z novinek šílí a již se nemohou dočkat vydání ostrých verzí. S odstupem času nemohu říci, že bych vyloženě skákal radostí ze židle, zklamaný ale taktéž rozhodně nejsem. Zkusím vám proto přiblížit, v čem mne letos Apple opravdu potěšil.

iOS a vylepšený FaceTime

Pakliže bych měl vyzdvihnout nejpoužívanější aplikace, které na telefonu otevírám, jsou to sociální sítě a komunikační programy, a to jak na chatování, tak i k zahajování hovorů. Právě hlasové konverzace velice často obstarávám z hlučného prostředí, k čemuž se zajisté hodí odstranění šumu a zdůraznění hlasu. Mezi další super vychytávky bych zařadil funkci SharePlay, díky které můžete přátelům nasdílet obrazovku, video či hudbu. Všichni ve skupinové konverzaci tak mají plnohodnotný zážitek z obsahu. Jasně, konkurence v podobě Microsoft Teamsu či Zoomu těmito funkcemi disponuje poměrně dlouhou dobu, vynikající ale je, že jsme se konečně dočkali i nativně. Asi nejužitečnější je však z mého pohledu možnost nasdílet odkaz FaceTime hovoru, navíc se sem mohou připojit jak vlastníci jablečných produktů, tak i uživatelé ostatních platforem jako je Android nebo Windows.

iPadOS a režim Soustředění

V aktuální verzi systému, a samozřejmě i těch předešlých, jste pro rychlou deaktivaci notifikací u všech jablečných produktů pravděpodobně použili Nerušit. Nalijme si však čistého vína, není možné si jej přizpůsobit, a pokud třeba studujete a do toho děláte nějakou brigádu, či střídáte zaměstnání, zajisté byste využili rozšířené nastavení. Přesně k tomu slouží režim Soustředění, díky němuž získáte kontrolu nad tím, kdo se vám v danou chvíli dovolá, od kterého člověka budete dostávat notifikace, a které aplikace vás naopak nesmí vyrušovat. Je možné si přidávat více aktivit, při vytvoření tedy zvládnete rychle zapnout přesně tu, která se vám pro daný úkon hodí. Soustředění se synchronizuje mezi všemi vašimi Apple zařízeními, mně osobně však nejvíce vyhovuje právě na iPadu. Důvod je prostý – zařízení je stavěné na minimalismus a při práci vás jakákoli nepotřebná notifikace vyruší daleko více než v případě počítače. A pokud se na tabletu překliknete z Pages do Messengeru, věřte, že v něm na dalších 20 minut zůstanete.

macOS a Universal Control

Abych řekl pravdu, nikdy jsem neměl potřebu pracovat na dvou zařízeních či monitorech současně, to je však dáno mým zrakovým znevýhodněním. Jenže pro ty ostatní, kteří jsou v ekosystému cupertinské společnosti zakořeněni a aktivně používají Mac i iPad, je zde funkce, která posune produktivitu mílovými kroky vpřed. Jedná se o Universal Control, kdy po připojení iPadu jako druhého monitoru jej můžete plnohodnotně ovládat z Macu pomocí klávesnice, myši i trackpadu. Kalifornská společnost se snažila, aby na vás používání působilo jako byste měli stále jedno a totéž zařízení, užijete si tedy například funkci táhni a pusť pro přesouvání souborů mezi produkty. To vám udělá perfektní službu například tehdy, kdy máte na Macu rozepsaný e-mail a na iPadu dopracováváte kresbu skrze Apple Pencil. Kresbu totiž stačí pouze přetáhnout do textového pole s e-mailovou zprávou. Prozatím však Universal Control není ve vývojářských beta verzích k dispozici. Apple na něm však pracuje a brzy (doufejme) si jej vývojáři budou moci poprvé vyzkoušet.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

watchOS a sdílení fotografií

Možná mi nyní řeknete, že je sdílení fotek z hodinek absolutní hloupost, kterou nepotřebujete, když je jednodušší vytáhnout z kapsy telefon. Jenže ve chvíli, kdy máme v České republice LTE v hodinkách, to již tak zbytečné není. Pokud totiž vyběhnete s hodinkami, a poté si vzpomenete, že byste rádi poslali svému partnerovi či partnerce romantické selfie z předcházejícího večera, museli byste zaslání odložit na později. Díky watchOS 8 se však svými fotografiemi pochlubíte skrze iMessage nebo e-mail. Jasně, musíme doufat, že se funkce rozšíří do dalších aplikací, pokud však s novinkou budou ochotni pracovat i vývojáři třetích stran, stanou se Apple Watch ještě více autonomními.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více