Zavřít reklamu

Na prezentaci minulý týden ve středu Phil Schiller spolu s 12Mpx fotoaparátem nových iPhonů 6S a 6S Plus, jež mají také novinku v podobě 3D Touch displeje, představil také nový způsob zachycování fotografií.

Přesnější by snad bylo napsat „nový“ a „fotografií“, Live Photos totiž mají svojí povahou blíže ke krátkým videím než statickým fotografiím a Apple není zdaleka první, kdo s něčím podobným přichází. Vzpomeňme si třeba na Zoe od HTC, které bylo představeno spolu s HTC One v roce 2013. „Zoes“, stejně jako Live Photos, jsou několikasekundová videa, která začínají chvíli před a končí chvíli po samotném zmáčknutí spouště. Nepříliš vzdálené jsou také prosté, a ještě mnohem starší, pohyblivé GIFy.

Live Photos se ale od „Zoes“ a GIFů liší v tom, že se tváří opravdu jako fotografie, jejichž rozšířenou časovou dimenzi uživatel aktivuje až při podržení prstu na displeji. Navíc, Live Photos opravdu nejsou krátkým videem, zatímco totiž rozlišení fotografie je 12 Mpx, velikost neodpovídá několika desítkám fotografií v tomto rozlišení. Místo toho je Live Photo dvakrát tak velké jako klasická fotografie.

[su_pullquote align=“right“]Myslím, že tahle malá funkce hluboce ovlivní způsob, jakým fotíme.[/su_pullquote]Toho je dosaženo pořízením pouze jednoho snímku v plném rozlišení, zatímco ostatní (zachycené před a po stisknutí spouště) jsou jakýmsi pohybovým záznamem, jehož celková velikost odpovídá druhé dvanáctimegapixelové fotografii. Snímky před stiskem spouště vznikají díky specifickému způsobu, jakým iPhone pořizuje fotografie. Po spuštění fotoaparátu začne v paměti zařízení okamžitě vznikat série snímků, z nichž uživatel samotným stiskem spouště pouze zvolí ten, který se permanentně uloží. Díky tomu může iPhone fotit velmi rychle už od verze 5S, která přinesla tzv. „burst mode“, kdy podržením prstu na spoušti vznikne série fotografií, z nichž lze pak vybrat ty nejlepší.

Ačkoliv tedy bude funkce Live Photos standardně zapnuta (přičemž ji samozřejmě půjde vypnout), nezabere tolik místa, jako by zabraly videa v dané délce. I přesto však nebude ideální volbou pro ty, kteří se rozhodnou koupit základní verzi iPhonu s 16 GB paměti.

Co se užitečnosti nebo přínosu Live Photos týče, objevují se názory dvou stran. Jedna je považuje za zbytečnost, kterou třeba někdo párkrát vyzkouší po koupi telefonu, ale po chvíli na ni zapomene. Druhá v ní vidí potenciál vskutku oživit způsob, jakým k fotografiím přistupujeme.

Často se stává, že si při dívání se na fotografii vybavíme moment jejího pořízení – s Live Photos ho bude možné znovu vidět i slyšet. Snad nejpozitivněji se vyjádřil fotograf Austin Mann: „Je to další nástroj v brašně pro vytváření hlubokých, intimnějších spojení mezi subjektem a publikem. I když se to v ukázkách může zdát jako nevýznamné, myslím, že tahle malá funkce hluboce ovlivní způsob, jakým fotíme a sdílíme svoje zkušenosti online.“

To bude jistě z velké části záležet také na tom, jak se k Live Photos postaví sociální sítě. Prozatím to vypadá, že Facebook snahy Applu obnovit mobilní fotografii podpoří.

Zdroj: Tech Crunch, Cult of Mac (1, 2)
.