Zavřít reklamu

O lokalizačních přívěšcích AirTags se spekuluje už téměř dva roky a konečně to vypadá, že bychom se mohli blížit k jejich oficiálnímu představení. Protože kdy jindy, když ne s aktualizací aplikace Najít a jarní jablečnou konferencí. Apple AirTags by tak měly být konkurentem populárních sledovačů předmětů značky Tile, ale i těch od společnosti Chipolo nebo ostatně i Samsungu. 

AirTags budou malé fyzické přívěšky, které bude možné připnout prakticky k čemukoli – batohům, klíčům, vložit je budete moci třeba do peněženky, zavazadla anebo je necháte v zaparkovaném automobilu atd. Poté budete moci všechny tyto předměty vyhledat pomocí aplikace Najít na vašich zařízeních Apple. AirTagy budou schopné fungovat především díky stovkám milionů novějších iPhonů (a dalších zařízením s čipem U1). Právě díky tomuto čipu bude možné přesně určit polohu přívěšku, a to i přesto, že sám o sobě bude připojený pouze pomocí Bluetooth. Tohle všechno samozřejmě za předpokladu plného šifrování. Ve finále tak nemusíte být vůbec v jeho dosahu, protože o poloze vás budou informovat zařízení jiných uživatelů, které třeba jen projdou kolem.

airtags
Zdroj: idropnews.com

AirTags a jejich možnosti 

O podobném příslušenství, které by mohl Apple představit, už informoval magazín 9to5Mac v červnu roku 2019, kdy o něm objevil zmínky v systému iOS 13 – ty konkrétně odkazovaly na označení Tag1,1. Poté magazín odhalil i samotné pojmenování AirTags. Pozor si ale nedal ani Apple, protože různé odkazy na toto příslušenství se objevily i v jeho videu. Nejzásadnější informace pak poskytla beta systému iOS 14.5.

I když je Bluetooth limitováno dosahem 10 metrů, Bluetooth LE dosáhne až 120 metrů. Využití této technologie by tak použití značně vylepšilo. AirTagy by také měly přijít s technologií UWB (ultra wideband), která dokáže vyhledávat nejen směrově, ale i prostorově. Toho by využívaly právě i zařízení, která obsahují čip U1. GPS by v tomto ohledu nedávala smysl (stejně jako eSIM), to i kvůli nárokům na energii. Pouze při Bluetooth by totiž mohla baterie vydržet až 300 dní. Příslušenství by mohlo obsahovat i tlačítko, se kterým byste mohli ovládat různé akce chytré domácnosti. AirTagy by mohly vydávat i zvuky, abyste je podle nich lépe lokalizovali (právě v rámci prostorového hledání). Konkurence v podobě Samsung Galaxy SmartTag je již na trhu a jeden kus vás vyjde na 899 Kč. Dá se očekávat, že Apple cenu nasadí trochu výše, tedy na 1 099 až 1 299 Kč za kus. Je ale nutné počítat i s tím, že se představení možná se vůbec nedočkáme. Nevypálil nám totiž sám Apple rybník svou aktualizací aplikace Najít?

 

Nad představením visí velký otazník 

Proč by Apple měl AirTagy vůbec představovat? A neodkazovaly veškeré nalezené informace jen k aktualizaci aplikace Najít? Samsung podlehl humbuku kolem celého „bájného“ lokalizačního štítku Applu, že přispěchal se svým a Apple tím tak předběhl. Co když ale na fyzickém příslušenství v Cupertinu vůbec nepracovali a nepracují? Proč by taky, když stejnou práci zastane nejen společnost Chipolo a její řešení, ale ostatně i kdokoli jiný. Apple totiž uvolnil produktům třetích stran plnou integraci do systému a aplikace Najít, a tak by jeho vlastní přívěšky svým způsobem pouze dublovaly možnosti těch konkurenčních. Můj osobní názor (tedy autora článku) k situaci je, že jarní událost AirTagy nepřinese. A nepřinese je ani žádná jiná v budoucnu, protože prostě pro Apple nemají smysl. Je ale pravda, že se v tomto případě rozhodně rád spletu.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více