Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho pravidelného návratu do minulosti bude řeč hned o dvou různých počítačích. Tím prvním je EDSAC – počítač, který v květnu roku 1949 provedl svůj první výpočet. Druhý počítač, na který dnes zavzpomínáme, pochází z druhé poloviny devadesátých let minulého století. Jedná se o barevný iMac G3.

První výpočet počítače EDSAC (1949)

Britský počítač EDSAC provedl 6. května roku 1949 svůj první výpočet. Na sestrojení počítače měl hlavní zásluhu Maurice Wilkes spolu se svými kolegy z týmu z Cambridgské univerzity. EDSAC byl prvním v praxi využitým počítačem, který pracoval s uloženým programem. Inspirací k jeho sestavení byl dokument First Draft of a Report on the EDVAC Johna Von Neumanna. Projekt si o něco později získal také podporu britské společnosti J. Lyons and Co., která poté za svou účast získala k prvnímu komerčnímu využití počítač LEO I, jenž vycházel právě z designu EDSAC.

Přichází první iMac (1998)

6. května roku 1998 představila společnost Apple v prostorách Flint Center Theater – tedy přesně na tomtéž místě, kde v roce 1984 odhalila historicky první Macintosh – svůj první iMac. Jednalo se o all-in-one počítač, který byl na rozdíl od tehdejších konkurenčních strojů oděn do barevného průsvitného plastu. Kromě úchvatného designu se iMac mohl pochlubit také možností rychlého a jednoduchého připojení k internetu. Apple zahájil prodej iMacu 15. srpna roku 1998 a tento počítač se později zapsal do historie jako jeden z produktů, který pomohl Applu dostat se zpět na výsluní. Příchodu iMacu se budeme podrobněji věnovat také v naší víkendové rubrice o historii Applu.

.