Zavřít reklamu

Trh ohebných zařízení se neustále rozrůstá. Tento trend naplno odstartoval Samsung se svou produktovou řadou Z Fold a Z Flip, které aktuálně jasně dominují v segmentu ohebných telefonů. Od té doby se pochopitelně šíří i nejrůznější úniky a spekulace, které se pro změnu zaměřují na Apple a jeho vývoj ohebného iPhonu. To navíc podpořily různé patenty. Cupertinský gigant si nechal zaregistrovat hned několik patentů souvisejících s využitím ohebného displeje, což jasně vypovídá o tom, že si s podobnou myšlenkou přinejmenším pohrává.

Nedávno se ale ukázalo, že ohebný iPhone pravděpodobně není tak velkou prioritou, ba naopak. Přímo Samsung totiž začátkem listopadu 2022 přišel se zajímavou prognózou pro investory, která nastiňuje potenciální vývoj tohoto trhu. Podle těchto odhadů se sice Apple chystá zabřednout do vod ohebných zařízení, jenže ne s iPhonem, nýbrž s iPadem či MacBookem. S velice podobnou informací se nyní nechal slyšet i portál The Elec. Podle něj Apple pracuje na vývoji zcela přepracovaného 20″ MacBooku, který má disponovat ohebnou obrazovkou. Je tohle budoucnost, která nás v následujících letech čeká?

Budoucnost, nebo špatný plán?

Jak už jsme zmínili výše, o tom, že Apple přinejmenším přemýšlí nad vstupem na trh ohebných zařízení, už dávno víme. Přestože popularita takovýchto produktů stále není nijak převratná, lze přinejmenším říct, že se trend ubírá právě tímto směrem. Vraťme se proto k původní otázce – je MacBook s ohebným displejem vhodnou budoucností? Podle displejového analytika jménem Ross Young, který se o vývoji 20″ MacBooku zmínil již začátkem roku 2022, a portálu The Elec, by Apple měl s tímto zařízením přijít nejdříve v roce 2027. Jablíčkáři by tak získali daleko více prostoru pro práci, což by mohlo pozitivně podpořit jejich produktivitu a celkově tak mít pozitivní dopad na workflow. Zároveň bychom se tak mohli dočkat zásadní změny, po které řada jablíčkářů volá již roky. Řeč je samozřejmě o příchodu dotykové obrazovky.

Tyto spekulace rozdělily fanoušky do hned několika táborů. Podle některých je totiž jistá „revoluce“ jablečných laptopů na místě. MacBooky si svůj design víceméně udržují již od 90. let minulého století a pouze přicházejí s menšími změnami, přičemž jejich celkový vzhled se nijak nemění. Někteří uživatelé v tom proto vidí skvělou příležitost, jak se posunout dál. Jenže druhá strana to zase vidí opačně a z této potenciální změny má naopak strach. Laptopy s ohebným displejem totiž nejsou nic nového. Na trhu bychom už našli hned několik takovýchto zástupců, kteří lákají na ohebný displej a rozsáhlé možnosti. Pokud jste o nich doposud ani neslyšeli, tak to je právě důvod, proč se někteří jablíčkáři obávají. Tyto laptopy se totiž prakticky neprodávají a podporu mezi veřejností rozhodně nemají.

macbook pro unsplash 14

Softwarové překážky

Zároveň by se tak Apple dostal i do poměrně nepříjemné situace z hlediska softwaru. Pokud by skutečně měl v plánu přinést MacBook s ohebným a dotykovým displejem, čekala by na něj ještě další nemalá výzva v podobě úpravy operačního systému macOS. Ten v momentální fázi není na takovouto změnu absolutně připraven. Rozhodně tedy bude zajímavé sledovat, zda se Apple skutečně pustí do prodeje ohebných zařízení, případně také kdy a v jaké podobě.

.