Zavřít reklamu

Není snad v naší republice nikdo, kdo by neznal tuto ruskou pohádku. Troufám si i tvrdit, že silvestr bez Mrazíka je jako knedlo vepřo bez piva. Herní nebe toto dílo spatřilo už v roce 2000, kdy vyšla na PC a nyní vyšla i pro naše milované iZařízení. Máme se na co těšit?

Hlavní linie hry je přesně podle již zmíněné filmové pohádky, avšak k tomu, aby fungovala i jako adventura, bylo třeba dodat něco navíc. Celá hra na mne působí zajímavým dojmem. Je pěkně animovaná i namluvená, ale chybí mi nějaký ten WOW efekt (nutno podotknout, že PC verzi jsem nehrál). Ale pojďme si ji rozebrat hezky kamínek po kamínku.

První, co nás ve hře uvítá, je menu a nezbytný tutorial, kde je nám představeno ovládání hry. Můžeme si zvolit ze dvou typů. Dotykové, nebo klasické, kdy máme na obrazovce kurzor, kterým pohybujeme prstem jako myší a následně klikáme, abychom provedli akci. Ačkoliv jsem skalní fanda klasického ovládání, zde mi vyhovovalo spíše to dotykové. Hlavní devizou ovládání je možnost pomocí dvou prstů zobrazit seznam prvků na obrazovce, se kterými můžeme provést interakci. Jediná výtka se týká toho, že ani jedno ovládání mi nepřišlo dobré při hraní v autobuse, kde to různě kodrcalo a bylo těžké se trefit, či navést kurzor na správné místo. Každopádně myslím, že toto je subjektivní pocit.

Grafické zpracování této hry je nádherné. Ručně kreslená grafika dodává ten správný rozměr a hra tak má svoje osobité kouzlo a samozřejmě k tomu ladí i zvukový doprovod. Je příjemný, nevtíravý a dokresluje atmosféru jako celek. Když už rozebíráme hudbu, je třeba říci, že celá hra je kompletně českém dabingu. Hlasu Ivánka se ujak Josef Zíma, Baby Jagy Martin Dejdar. Kvalita dabingu je dobrá, ačkoliv vlastně z původního osazenstva filmového Mrazíka zůstali snad jen zmiňovaní dva. Většina dialogů, které známe z pohádky, je přemluvena, nejspíše kvůli licenci, takže jedno z mála, co zůstalo, je klasická hláška „Nastěnku chci za ženu“.

Hra samotná je koncipovaná spíše pro děti. Hádanky jsou často až příliš jednoduché a mnoho dialogů zní, jako by byly určené pro osazenstvo pomocné školy. Takže pokud jste už odrostli dětským střevícům, nemusí být hra to pravé ořechové.

Stejně jako většina aplikací, ani Mrazík se nevyhnul drobným bugům. Na první jsem narazil už na App Store, kde někdo psal, že při zalévání pařezu mu hra spadne. Přesně to se stalo i mně a to tak, že se při hře iPhone zcela zasekl. Pomohl jen restart a ani pak hra nefungovala. Způsob, jak tuto nepříjemnou záležitost obejít, jeuložit si pozici těxně před zaléváním, hru kompletně ukončit a spustit znova, nahrát pozici z menu a pak to začalo fungovat dál. Velmi nemilé. Následně mne pobavily České titulky, kdy autorům vyklouzlo pár českých znaků. Narazíte tak na zajímavá slova jako Ryb85, popřípadě anglicky Fisherman, ostatně koukněte se na přiložené obrázky. Když už jsme u Češtiny,  docela zklamalo, že v tutorialu bylo sice vše napsané česky, ale obrázky níže už byly v jazyce anglickém.

Kompletní verdikt je asi takový: Hra je pěkná a myslím, že Vaše dítka ji ocení, každopádně většina dospělé populace bude spíše zklamána. Hru najdete ve dvou verzích. Jedna je určena pro iPhone a iPod touch s nižším rozlišením, druhá HD verze je pak univerzální pro iPad, iPhone 4 a iPod touch 4. generace. Každá z nich má pak i lite verzi na vyzkoušení.

Mrazík - Free/3,99 € 
Mrazík HD - Free/3,99 €
.