Zavřít reklamu

V iOS 4 byl představen multitasking a od té doby mnoho uživatelů řeší, jak multitasking vypnout, aby neplýtvali prostředky a baterie vydržela co nejdéle. Aplikace ale nemusíte vypínat a v tomto článku vám vysvětlím proč.

Multasking v iOS 4 není ten stejný multitasking, jako znáte z desktopu či z Windows Mobile. Někdo může mluvit o omezeném multitaskingu, někdo o chytrém způsobu multitaskingu. Pojďme na to pěkně popořadě.

Nová vlastnost iOS 4 je možnost takzvaného rychlého přepínání aplikaci (Fast Switching). Pokud kliknete na home tlačítko, tak se stav aplikace uloží a při vracení se zpět do aplikace se objevíte přesně tam, kde jste skončili před vypnutím. Aplikace ale není spuštěna na pozadí, jen její stav před vypnutím zamrazil.

Multitasking lišta, zapínající se dvojklikem na home tlačítko, je spíše lišta naposledy spuštěných aplikací. Žádná z těchto aplikací na pozadí neběží (až na výjimky), není potřeba je vypínat. Kdyby v iPhonu docházela paměť RAM, tak si je iOS 4 vypne sám. Právě při přepínání se mezi aplikacemi využijete vlastnost Fast Switching, protože díky ní se přepnete do jiné aplikace relativně okamžitě.

V aktualizacích App Store často objevíte tzv. iOS 4 kompatibilitu. To právě často znamená zabudování funkce Fast Switching do aplikace. Pro ukázku jsem vám připravil video, kde je vidět rozdíl mezi aplikací s Fast Switching a bez ní. Všimněte si rychlosti přepnutí se zpět.

Už jsme si tedy vysvětlili, že spodní lišta vyvolaná dvojklikem home tlačítka vlastně není multitasking. To ale neznamená, že by v novém iOS 4 multitasking vůbec nebyl. V iOS 4 existuje několik multitasking služeb.

  • Hudba na pozadí – některé aplikace, například streamovaná rádia, mohou běžet na pozadí. Na pozadí neběží celková aplikace, ale pouze služba – v tomto případě přehrávání streamovaného audia.
  • Voice-over-IP – typickým zástupcem zde bude Skype. Tato služba umožňuje přijímat hovory, ačkoli aplikace není zapnutá. Signalizace zapnuté aplikace probíhá tak, že se objeví nová horní lišta s názvem dané aplikace. Nepleťte si tuto službu s Instant Messagingem, zprávy vám budou moci chodit i nadále pouze přes push notifikace.
  • Lokalizace na pozadí – na pozadí může běžet i služba využívající GPS. Můžete se tak z navigace přepnout do mailu a navigace vás může i nadále navigovat alespoň hlasem. GPS tak nově může běžet na pozadí.
  • Dokončování úloh – pokud například stahujete nejnovější zprávy z RSS, tak i po vypnutí aplikace se může tento úkol dokončit. Po skočení (stáhnutí) ale aplikace již neběží a nemůže nic dalšího dělat. Tato služba pouze dokončí rozdělaný „úkol“.
  • Push notifikace – ty již všichni známe, aplikace nám mohou posílat přes Internet notifikace o nějaké události. Pravděpodobně to zde již nemusím rozebírat.
  • Lokální notifikace – to je novinka iOS 4. Nyní si můžete v některé aplikaci nastavit, že chcete být v nějaký čas upozorněni na nějakou událost. Aplikace nemusí být zapnutá a ani nemusíte být na Internetu a iPhone vás upozorní.

Přemýšlíte, co například tedy iOS 4 neumí? Jak je multitasking omezen? Například takový Instant Messaging program (ICQ) nemůže běžet na pozadí – musel by komunikovat a to mu Apple nedovolí. Pro tyto případy ale existuje řešení například v tom, že použijete aplikaci (např. Meebo), která zůstává připojená i po vypnutí na serveru daného vývojáře a v případě, že vám dojde zpráva, tak jste upozorněni push notifikací.

Tento článek vzniknul jako přehled toho, co to vlastně multitasking v iOS 4 znamená. Vznikl z toho důvodu, že jsem kolem sebe viděl zmatené uživatele, kteří neustále otevírali multitasking lištu a aplikace ihned po použití zavírali. Toto je ale nesmysl a není potřeba nic takového dělat.

Steve Jobs řekl, že nechce, aby uživatelé museli koukat do správce úloh a neustále řešit volné prostředky. Todle řešení prostě funguje, toto je Apple.

.