Zavřít reklamu

Zástupci Applu se během WWDC nechali slyšet, že rozhodně nezanevřeli nad vývojem aplikací vyrůstajících v rámci projektu Catalyst (původně Marzipan) pro macOS Catalina. Jde o nativní iOS aplikace, které byly následně převedené pro fungování na macOS. První ukázky těchto portů byly představeny loni s tím, že letos se dočkáme dalších. Ty už by měly být zase o krok dál, jak nyní potvrdil Craig Federighi.

V macOS High Sierra se objevilo několik aplikací původně z iOS, na kterých Apple v praxi otestoval fungování projektu Catalyst. Jednalo se o aplikace News, Domácnost, Akcie a Záznamník. V nadcházejícím macOS Catalina se tyto aplikace dočkají výrazných změn k lepšímu, navíc k nim přibudou další.

Výše zmiňované Apple aplikace posloužily vývojářům Apple jako jakýsi výukový nástroj na porozumění tomu, jak se bude v praxi chovat kombinace UIKitu a AppKitu. Po roce práce je celá technologie údajně mnohem dál a aplikace vzešlé z projektu Catalyst by měly být zcela někde jinde, než byli loni v jejich první verzi.

První verze aplikací využívaly UIKit a AppKit současně, pro různé, leckdy duplicitní potřeby. Dnes je vše daleko více přímočaré a celý vývojářský proces včetně nástrojů daleko více odladěný, což se logicky projeví i na aplikacích samotných. Ty by měly vypadat daleko více jako klasické macOS aplikace, než jako poměrně primitivní iOS porty s omezenou funkčností.

V současné testovací verzi macOS Catalina výše zmíněné novinky ještě nejsou k dispozici. Federighi však tvrdí, že se nové verze rozhodně objeví nejpozději s příchodem prvních veřejných beta testů, což by mělo nastat někdy v průběhu července.

Vývojáři testující momentálně dostupné testovací verze macOS Catalina tvrdí, že se uvnitř systému nachází několik indícií naznačujících, jaké další aplikace by se mohly dočkat konverze skrze projekt Catalyst. Mělo by jít o Zprávy a Zkratky. V případě zpráv by šlo o logický krok neboť iOS aplikace Zprávy je o poznání propracovanější než její macOS sestřička. Portem z iOS by bylo na macOS možné využívat například efekty nebo iMessage App Store, které zde v současné podobě nejsou k dispozici. Totéž se týká konverze pro aplikaci Zkratky.

wwdc-2018-macos-10-14-11-52-08

Zdroj: 9to5mac [1],[2]

.