Zavřít reklamu

Jablečné počítače šlo v posledních letech stále hůře a hůře vylepšovat. Jablíčkáři si už proto nyní nemohou jen tak sami od sebe vyměnit operační paměť či úložiště, ale musí se spolehnout výhradně na vybranou konfiguraci již při nákupu. Konečnou pro takovéto vlastní zásahy měly být Macy s čipem M1, kde jsou jednotlivé komponenty přímo připájeny k základní desce, kvůli čemuž je jakýkoliv zásah takřka až nemožný a nesmírně riskantní. Každopádně nyní se ukázalo, že i přes tyto překážky se nejedná o nereálný úkon.

Apple
Apple M1: První čip z rodiny Apple Silicon

Čínským technikům se totiž podařilo upgradovat vnitřnosti MacBooku Air s čipem M1. Jedná se o zajímavou zprávu, která lehce mění pohled, který jsme doposud na Apple Silicon čipy měli. Zprávy o úspěšné výměně komponent se začaly již přes víkend šířit po čínských sociálních sítích, odkud nyní začínají pronikat do světa. Lidé zodpovědní za tento pokus přišli na to, že je možné odpojit operační paměť přímo z čipu M1, stejně tak i nedaleký SSD modul s úložištěm. Konkrétně vzali model v základní konfiguraci a z 8GB operační paměti a 256GB úložiště udělali verzi s 16 GB RAM a 1TB diskem, aniž by narazili na problém. Systém macOS Big Sur následně komponenty rozpoznal bez jakýchkoliv problémů. Jakožto důkaz bylo zveřejněno hned několik snímků z celého procesu.

Je samozřejmě jasné, že do takovýchto operací se majoritní část uživatelů pouštět rozhodně nebude, jelikož by okamžitě ztratili záruku a vystavili Mac potenciálnímu nebezpečí. I přesto se ale jedná o velice zajímavou novinu, z které by mohli benefitovat lidé znalí tomuto problému. Těm se totiž teoreticky otevírá příležitost k podnikání. Jak se k tomu postaví Apple každopádně prozatím nikdo netuší. Možná totiž kalifornský gigant pouze nepočítal s tím, že by se o podobné operace vůbec někdo pokoušel, a proto tuto možnost nikterak neošetřil, případně ji v budoucnu „zařízne“ softwarovou aktualizací. Na bližší informace si holt budeme muset počkat.

.