Zavřít reklamu

Koncem září na trh vstoupila zbrusu nová generace iPhone 13, která je tvořena čtveřicí telefonů. Nejlevnějším modelem je iPhone 13 mini, jenž lze pořídit již od 19 990 korun, zatímco standardní verze vyjde na 22 990 korun. Následuje pak dvojice modelů s označením 13 Pro a 13 Pro Max za 28 990 korun, respektive 31 990 korun. Nutno však podotknout, že tyto ceny reprezentují verze se nejnižším, tedy 128GB, úložištěm. Proletěla vám ale někdy hlavou otázka, jaká je vlastně výrobní cena těchto telefonů? Na to si nyní posvítil portál TechInsights u iPhonu 13 Pro, u kterého zohlednil cenu komponent a náklady na produkci.

iPhone 13 Pro si prakticky ihned získal velkou popularitu:

Podle nově dostupných dat činí výrobní cena iPhonu 13 Pro pouze 570 dolarů, což v přepočtu činí zhruba 12 440 korun. Samotná produkce tohoto telefonu je tak o více než dvojnásobek levnější, než za kolik Apple produkt prodává. Je ale nutné se to na podívat ze širšího úhlu pohledu. Jak jsme již zmínili výše, částka 12 440 korun reprezentuje pouze náklady na jednotlivé komponenty a jejich následné složení. Tady to každopádně ani zdaleka nekončí. Do výsledné ceny se totiž ještě započítává náročný vývoj, marketing, mzdy zaměstnanců a další náklady. Nová data ale zároveň poukazují na další zajímavost. TechInsights totiž informuje, že výrobní cena loňského iPhonu 12 Pro činila 548,5 dolarů, tedy v přepočtu necelých 12 tisíc korun. Zvláštní je to především z důvodu, že obě generace používají stejné tělo, kvůli čemuž by letošní řada měla být levnější.

Nárůst v ceně má ale poměrně jednoduché vysvětlení. iPhone 13 Pro totiž používá kvalitnější fotosoustavu, přičemž zároveň přináší novinku, která rozhodně zdarma nebude. Řeč je konkrétně o použití ProMotion displeje s adaptivní obnovovací frekvencí, která dokáže fungovat v rozsahu od 10 do 120 Hz. Portál pak ještě uvádí náklady na konkurenční telefon Samsung Galaxy S21+ v hodnotě 508 dolarů, respektive tedy něco málo přes 11 tisíc korun.

Náklady na výrobu jsou neustále vyšší

Samotné náklady se navíc rok co rok zvyšují. Nejedná se o nic překvapujícího, jelikož ceny jdou neustále kupředu, stejně tak i mzdy. Krásně to lze vidět při srovnání například s iPhonem 3G, jehož výrobní náklady činily pouhých 166 dolarů. Zároveň ale jeho prodejní cena byla podstatně nižší, jelikož základní model s 8GB úložištěm šlo zakoupit za 599 dolarů (v našich končinách za 12 tisíc korun). Pomalým tempem se pak zvyšovaly i samotné náklady, které se od roku 2008 (od představení iPhonu 3G) navýšily na již zmiňovaných 570 dolarů u iPhonu 13 Pro. Zpočátku se však cena zvyšovala relativně nenápadně. Například náklady na takový iPhone 7 činily jen 219 dolarů, přičemž telefon stál 649 dolarů.

iPhone 13 Pro pod pokličkou
Rozebraný iPhone 13 Pro odhaluje změny v komponentech

Zásadní změna přišla v roce 2017, kdy Apple představil revoluční iPhone X. Ten už sám o sobě přinesl řadu zajímavých změn, kdy namísto dosavadních LCD displejů vsadil na podstatně kvalitnější OLED, zbavil se ikonického home buttonu a přinesl takzvaný edge-to-edge displej, tedy obrazovku od hrany až ke hraně. Jeho výrobní náklady činily 370 dolarů, avšak prodávat se začal za 999 dolarů. Následně se produkce zdražovala opět relativně nenápadně. Další zajímavý skok byl až mezi iPhonem 11 Pro Max s výrobními náklady ve výši 450 dolarů a počáteční cenou 1099 dolarů a již zmiňovaným iPhonem 12 Pro, jehož náklady činily 548,5 dolarů.

Náklady rostou, cena už tolik ne

V závěru si ještě můžeme zmínit jednu zajímavost. Ačkoliv výrobní náklady rok co rok rostou a tento trend se pravděpodobně ani nezmění, tak i navzdory tomu je vývoj ceny relativně přívětivý. Konečná cena pro zákazníka je totiž mnohdy na stejné úrovni jako u předchozí generace. Letos to navíc Apple posunul ještě o něco dál a dokonce zlevnil své telefony, které navíc již v základu disponují 128GB úložištěm. Například iPhone 12 se 128GB úložištěm vloni vyšel na 26 490 korun. Letošní iPhone 13 v základu však stojí pouze 22 990 korun.

Aktuálně se ale (bohužel) častokrát hovoří o případném zdražování v nadcházejících letech. Svět se totiž v současné chvíli vyrovnává s globální krizí v podobě nedostatku čipů, která se dotýká prakticky všech produktů obsahujících elektroniku. Apple je každopádně v současné situaci v relativně dobré pozici. To se však může brzy změnit. Již nyní existují prognózy, že kvůli globálnímu nedostatku tomuto cupertinského gigantovi uteče spousta peněz.

.