Zavřít reklamu

Rozšířená realita (AR) je technologie s obrovským potenciálem, která dodává nový rozměr nejenom hrám, ale také vzdělávacím aplikacím, kterým se budeme dnes věnovat. V tomto článku jsme se vám snažili představit bezplatné nebo méně nákladné aplikace, určené co nejširšímu spektru uživatelů. V některém z příštích článků se ale určitě podíváme i na odborněji zaměřené aplikace s podporou rozšířené reality.

Google Arts & Culture

Google Arts & Culture sice není čistě AR aplikací, využívá ale k některým funkcím prvky rozšířené reality. Díky rozšířené realitě si můžete prostřednictvím této aplikace zobrazit řadu uměleckých děl a artefaktů ve 3D přímo u sebe doma, do detailu si je prohlédnout a zjistit si o nich příslušné informace. Kromě uměleckých děl si můžete v AR režimu prohlédnout i některé historické a známé budovy a další místa. Aplikaci Google Arts & Culture můžete využívat i ve spolupráci s headsetem Google Cardboard.

Night Sky

Aplikaci Night Sky jsme na stránkách Jablíčkáře již zmiňovali. Jedná se o aplikaci, která svým způsobem promění díky rozšířené realitě váš iPhone v kapesní planetárium, nabité obsahem a užitečnými informacemi. Kromě možnosti zobrazení nebeských těles, která se právě nacházejí nad vaší hlavou, nabízí Night Sky také informace o aktuálním i nastávajícím počasí, planetách, měsíčních fázích a spoustu dalšího. Aplikace Night Sky existuje také ve verzi pro Apple Watch a skvěle se bude vyjímat i na displeji vašeho iPadu. Základní verze je zdarma, měsíční předplatné za prémiovou verzi vás vyjde na 89 korun.

Aplikaci Night Sky stáhnete bezplatně zde.

AR Flashcards

Aplikace AR Flashcards je určena zejména nejmladším uživatelům, kteří se díky ní mohou s pomocí rozšířené reality zábavným způsobem naučit nové věci. Aplikace funguje ve spolupráci s vytištěnými kartičkami, na kterých se poté, co na ně namíříte fotoaparát svého iPhonu, zobrazí 3D interaktivní postavičky a obrázky. Děti se tímto způsobem mohou naučit písmenka i základy angličtiny, v aplikaci najdete zvířátka, dinosaury, barvy, tvary, nebo třeba i planety sluneční soustavy a spoustu dalšího zajímavého obsahu. Aplikace je ke stažení zdarma, předplatné prémiové verze vás vyjde na 109 korun měsíčně.

Chromville Science

Aplikace Chromville Science je stejně jako výše zmíněná AR Flashcards určená zejména dětem. K jejímu používání budete potřebovat tiskárnu, na které si vytisknete jednotlivé kapitoly k vybarvení. Pak už jen stačí na jednotlivé obrázky namířit fotoaparát vašeho iPhonu a můžete se (respektive vaše ratolest) vydat na zábavný 3D výlet za poznáním.

Dino Park AR

Aplikace Dino Park AR je také určená zejména dětským uživatelům, které přenese do světa dinosaurů. Díky rozšířené realitě se mohou děti v klidu a teple domova procházet světem, který je plný pradávných stvoření i rostlin. Dinosauři na obrazovce iPhonu doslova ožijí, hýbou se a vydávají zvuky. Kromě jejich prohlížení se mohou děti prostřednictvím aplikace dozvědět také užitečné informace.

Dinopark AR
Zdroj: App Store

Froggipedia

Jak název napovídá, provede vás aplikace Froggipedia virtuální pitvou žáby. Poskytne vám také užitečné informace o životním cyklu žab (v angličtině) a možnost detailního prozkoumání jejich anatomie. Aplikaci můžete nainstalovat i na svůj iPad a používat ji ve spojení s Apple Pencil. Froggipedia byla v roce 2018 ohodnocena jako aplikace roku pro iPad.

Civilizations AR

Aplikace Civilizations AR vám díky rozšířené realitě umožní prozkoumávat umělecké předměty a artefakty z celé planety přímo v prostředí vašeho domova. V aplikaci se v současné době nacházejí zhruba tři desítky předmětů k prozkoumání, a to díky spolupráci společnosti BBC s vedením muzeí po celém světě. U předmětů můžete po jejich zobrazení měnit velikost, umístění, libovolně je otáčet, u některých je možnost za pomoci virtuální RTG paprsků prozkoumat také jejich vnitřek.

.