Zavřít reklamu

Projekt Starlink společnosti SpaceX Elona Muska by měl v dohledné době konečně opustit fázi beta testování a být dostupný pro širokou veřejnost. Ve svém nedávném tweetu to oznámil samotný Elon Musk. Mezi veřejnost se ale naopak nedostane připravovaná AR hra Catan: World Explorer. Společnost Niantic koncem minulého týdne oznámila, že tento titul v listopadu definitivně uloží k ledu.

Spuštění programu Starlink pro veřejnost je na dohled

Ředitel společnosti SpaceX Elon Musk zveřejnil koncem minulého týdne na svém oficiálním twitterovém účtu příspěvek, podle kterého by již v průběhu příštího měsíce mohl program Starlink opustit fázi veřejného beta testování. Program, v jehož rámci mohou spotřebitelé využívat takzvaný „satelitní internet“, se měl svého spuštění pro širokou veřejnost původně dočkat v průběhu letošního srpna – alespoň tak to Musk uvedl v průběhu letošního Světového mobilního kongresu (MWC), kde mimo jiné dále zmínil, že by Starlink měl v průběhu následujících dvanácti měsíců dosáhnout více než půl milionu uživatelů.

Systém Starlinku sestává z téměř dvanácti tisíc satelitů, poskytujících nepřetržité připojení k internetu. Cena uživatelského terminálu činí 499 dolarů, měsíční poplatek za internetové připojení činí 99 dolarů. Veřejné beta testování programu Starlink bylo spuštěno v říjnu loňského roku, v srpnu se Elon Musk pochlubil tím, že se jeho firmě podařilo prodat již sto tisíc uživatelských terminálů, sestávajících z paraboly a routeru, do čtrnácti různých zemí. S opuštěním beta testovací fáze logicky poroste také počet zákazníků Starlinku, v současné chvíli ale nelze jednoznačně říci, v jakém časovém horizontu Starlink dosáhne zmíněného počtu půl milionu zákazníků. Cílovou skupinu pro službu Starlink mají tvořit mimo jiné také obyvatelé venkovských oblastí a jiných lokalit, kdy jsou běžné způsoby připojení k internetu těžko dostupné nebo problematické. Se Starlinkem by spotřebitelé měli dosáhnout na rychlost nahrávání až 100 Mbps a stahování až 20 Mbps.

Niantic pohřbívá AR verzi hry Catan

Herní vývojářská společnost Niantic, z jejíž dílny pochází například populární hra Pokémon GO, se rozhodla uložit k ledu připravovanou hru Catan: World Explorers, která měla stejně jako zmíněný titul Pokémon GO fungovat na principu rozšířené reality. Společnost Ninatic oznámila plány na digitální adaptaci populární deskové hry zhruba před dvěma lety, nyní se ale rozhodla, že celý projekt ukončí.

Zhruba rok bylo možné si Cata: World Explorers zahrát v rámci předběžného přístupu. Společnost Niantic se chystá 18. listopadu tohoto roku zmíněný herní titul definitivně znepřístupnit, a ukončí také možnost provádění plateb v aplikaci. Hráči, kteří hrají Catan: World Explorers v rámci předběžného přístupu až do doby definitivního ukončení mohou podle Nianticu těšit na nárůst bonusů ve hře. Niantic zatím nijak nespecifikoval, co jej vedlo k rozhodnutí uložit tuto hru s konečnou platností k ledu. Jedním z důvodů mohlo být komplikované adaptování herních prvků, známých z deskové verze Catanu, do prostředí rozšířené reality. Vývojáři v této souvislosti uvedli, že se od původní hry kvůli zmíněným komplikacím dokonce vzdálili. Nejúspěšnější hrou pro rozšířenou realitu, která vzešla z dílny společnosti Niantic, je i nadále Pokémon GO.

.