Zavřít reklamu

I přesto, že se v České republice společnost již od dneška vrací alespoň částečně do běžného chodu, tak v této době bohužel není téměř nic jisté. V takové situaci nikomu z nás rozhodně neuškodí si občas trochu pročistit hlavu. To můžete udělat několika způsoby, mezi které patří například vyjít z domu na čerstvý vzduch a vyrazit do přírody nebo do útrob liduprázdných měst. Ne každý je však obdařen perfektním orientačním smyslem a potřebuje využít nějakou navigační aplikaci pro naplánování určité trasy. Proto si ukážeme aplikace, které vám při chůzi doslova vytrhnou trn z paty.

Mapy.cz

Neznám téměř nikoho, kdo by alespoň okem nezavadil o software z dílny českého vývojáře a jedničky na trhu – Seznam. Mapy.cz nabídnou v našich končinách nejlepší mapové podklady jak pro jízdu autem, tak ale i chůzi. Není snad jediný koutek České republiky, který by Seznam do aplikace nezaznamenal, což se zejména při pěší chůzi může hodit. Samozřejmostí jsou turistické mapy pro cyklisty i chodce, díky kterým se nemusíte bát, že byste se na neznámém místě ztratili. Obrovskou výhodou je možnost stažení map pro offline použití, což se hodí například v lese, kde čeští operátoři s pokrytím stále spíše bojují. Každého navíc jistě potěší i funkce jako je Plánovač trasy nebo Stopař. Právě díky Stopaři nebudete mít problém ani se zaznamenáváním vaší trasy. Samozřejmostí je pak hlasová navigace nebo podpora v podstatě pro všechny ostatní státy světa, v zahraničí bych ale každopádně doporučil otestovat spíše jiný software. Pokud to ale s navštěvováním nových míst v našich končinách myslíte vážně, Mapy.cz budou pro vás jasnou volbou.

Moovit

Nejste milovníkem přírody a raději se vypravíte obhlédnout památky ve městě? Pak vám mohu doporučit aplikaci Moovit, která je do měst a jejich okolí jako dělaná. Pomůže vám totiž ve vyhledávání jízdních řádů veřejné dopravy, informuje vás i o zpoždění a v reálném čase ukazuje, do kterého dopravního prostředku zrovna máte nastoupit. Pokud máte ve veřejné dopravě nasazena sluchátka a nevnímáte ani okolí, ani neposloucháte hlášené zastávky, Moovit vás může upozornit na to, kdy máte opustit daný spoj. Jestli jste navíc v metru nebo na místě, které není dobře pokryté signálem, stále si můžete zobrazit mapy veřejné dopravy. Vývojáři mysleli dokonce i na podporu pro jablečné hodinky, aplikace pro ně ukazuje zastávky v okolí a odjezdy jednotlivých spojů. Největší nevýhodou je pak podpora v našich končinách, kdy se s aplikací zorientujete pouze v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, dále je software použitelný ještě v Karlových Varech. Na druhou stranu, pokud jste milovníky cestování do zahraničí, z aplikace Moovit budete nadšeni.

CG Transit

Jestli vám Moovit jako vyhledávač jízdních řádů nevyhovuje nebo nespadáte do jednoho z podporovaných krajů, jistě oceníte aplikaci CG Transit. Umožňuje plánování trasy, může vás upozornit na to, kdy máte vystoupit, anebo vyrazit. Jelikož ji vytvořili čeští vývojáři, pyšní se podporou prakticky všech českých spojů, neztratíte se však s ní ani na Slovensku, v některých evropských zemích nebo dokonce ve zhruba 20 městech USA a Kanady. Některé by sice mohlo odradit, že si licenci jízdních řádů musíte zakoupit, přičemž po jednom roce používání je nutno nákup obnovit, nejedná se však o žádné závratné částky.

Google Maps

Asi nikomu nemusím představovat klasiku v podobě map od Googlu, které patří mezi jednu z nejoblíbenějších navigací vůbec. Zaznamenáno je zde obrovské množství zajímavých míst po celém světě, od restaurací přes obchody až třeba po zastávky veřejné dopravy. Samozřejmě musíte počítat s tím, že některé informace mohou být nepravdivé, jako například jízdní řády jednotlivých spojů nebo otevírací doby podniků, i tak vám však Google Maps mohou pomoci i v tomto aspektu. Pokud občas potřebujete cestovat autem, Google Maps vás informují o provozu a navedou vás na co nejkratší cestu. V některých zemích navíc najdete i plány letišť nebo obchodních center, což vám usnadní orientaci i v interiéru. Google také nedávno naprogramoval aplikaci pro Apple Watch, ta však bohužel zobrazuje jen textové pokyny, podrobnější mapu byste zde hledali marně.

.