Zavřít reklamu

V roce 2017 jsme se dočkali revolučního iPhonu X, který přišel ve zbrusu novém těle, nabídl displej od hrany až ke hraně a překvapil zbrusu novou technologií Face ID. Tato vychytávka nahradila ikonickou čtečku otisků prstů Touch ID a dle slov Applu výrazně posílila nejen samotné zabezpečení, ale také komfort uživatelů. Face ID totiž funguje na bázi 3D skenu obličeje, podle čehož dokáže určit, zda drží telefon skutečně majitel či nikoliv. Díky strojovému učení se navíc neustále zdokonaluje a učí se, jak uživatel vypadá, případně jak se s postupem času proměňuje.

Na druhou stranu Face ID je také původcem ostré kritiky. Technologie jako taková je totiž závislá na takzvané TrueDepth kameře, která se ukrývá v horním výřezu v displeji (tzv. notch). A právě ten je pomyslným kamínkem v botě některých fanoušků. Prakticky hned od příchodu iPhonu X se proto objevují nejrůznější spekulace o brzkém nasazení Face ID pod displej, díky čemuž bychom se dokázali zbavit nepříliš dobře vypadajícího výřezu. Problém však spočívá v tom, že ačkoliv spekulace rok co rok zmiňují brzký příchod změny, až doteď jsme se prakticky ničeho nedočkali.

Kdy přijde Face ID pod displejem

První drobná změna přišla až s řadou iPhone 13 (2021), která se pochlubila o něco menším výřezem. Další postup pak přinesl iPhone 14 Pro (Max), který namísto tradičního notche vsadil na takzvaný Dynamic Island, který se dynamicky mění podle různých operací. Z neestetického prvku tak Apple udělal výhodu. Přestože nějaký postup jsme v tomto směru zaznamenali, stále se nelze bavit o tom, že bychom se kompletně zbavili zmiňovaného výřezu. Ale i přesto zmiňované spekulace pokračují. V tomto týdnu jablíčkářskou komunitou proletěla zpráva o iPhonu 16, který by dle všeho měl nabídnout Face ID pod displejem.

Nabízí se proto otázka. Skutečně se už dočkáme této dlouho očekávané změny, nebo se pouze jedná o další spekulaci, z níž nakonec vůbec nic nevzejde? Samozřejmě je nutné zmínit, že takto dopředu je těžké cokoliv odhadnout. Apple totiž dopředu nezveřejňuje žádné bližší informace o chystaných zařízeních. Vzhledem k tomu, jak dlouho se o nasazení Face ID pod displej iPhonu mluví, bychom ale k těmto zprávám měli přistupovat spšíe opatrně. Svým způsobem se totiž jedná o nekončený příběh, který jablíčkáře doprovází již od časů iPhonu X a XS.

iPhone 13 koncept Face ID

Zároveň je ještě nutné zmínit jednu důležitou skutečnost. Nasazení Face ID pod displej telefonu je nesmírně zásadní a technologicky náročnou změnou. Pokud bychom se takového iPhonu dočkali, lze jednoznačně říct, že by se jednalo o jednu z jeho nejhlavnějších novinek, na které by Apple postavil samotnou propagaci. Vzhledem k důležitosti a náročnosti lze proto počítat s tím, že si gigant takovouto informaci bude držet v maximálním utajení. Podle této teorie je proto spíše pravděpodobnější, že o reálném nasazení Face ID pod displej uslyšíme až při samotné prezentaci nového telefonu, nanejvýš pár hodin či dní dopředu. Jaký máte názor na neustále se opakující spekulace o příchodu této změny? Je podle vás reálné, aby zmiňovaný iPhone 16 něco takového nabídl?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.