Zavřít reklamu

Nová řada MacBooku Pro pomalu klepe na dveře. Podle nejrůznějších úniků a spekulací se Apple pomalu připravuje na představení další generace vloni přepracovaného MacBooku Pro, který je k dostání ve verzi s 14″ a 16″ obrazovkou. Tento model si v loňském roce parádně polepšil. Dočkal se totiž přechodu na profesionální čipy Apple Silicon, zbrusu nového designu, návratu některých konektorů, lepší kamery a řady dalších změn. Není se proto čemu divit, že Apple s tímto zařízením sklidil náramný úspěch.

Nástupce tohoto profesionálního jablečného laptopu se má světu poprvé ukázat v posledním čtvrtletí letošního roku ve stejném provedení. Designové změny bychom od něj tedy očekávat neměli. Na co se naopak můžeme těšit, je větší výkon díky očekávanému příchodu nových čipů Apple M2 Pro a Apple M2 Max z rodiny Apple Silicon. I přesto lze však předběžně říct, že nás (prozatím) žádné velké změny nečekají. Naopak o něco zajímavější by to mělo být až v příštím roce. Proč bude pro MacBook Pro jako takový zásadní až rok 2023? Přesně na tohle si nyní společně posvítíme.

Výrazný posun čipů Apple Silicon

Apple u svých počítačů spoléhá na vlastní čipy s označením Apple Silicon, které nahradily dřívější procesory od firmy Intel. Cupertinský gigant se tím trefil přímo do černého. Doslova se mu tak podařilo zachránit celou rodinu produktů Mac, kterým přechod na vlastní čipy vdechl nový život. Konkrétně jsou nové produkty výkonnější a energeticky úspornější, s čímž je také spojena lepší výdrž baterie v případě laptopů. Když následně gigant představil i profesionální čipy – M1 Pro, M1 Max a M1 Ultra – veřejnosti už jen potvrdil, že to s tímto segmentem myslí skutečně vážně a dokáže přinést optimální a dostatečně výkonné řešení i pro ty nejnáročnější uživatele.

V takto nastaveném trendu má Apple pochopitelně v plánu pokračovat. Právě proto bude největší novinkou očekávaných 14″ a 16″ MacBooků Pro příchod druhé generace čipů Apple Silicon, respektive M2 Pro a M2 Max. O jejich produkci se opět postará partner Applu, taiwanský gigant TSMC, který je světovým lídrem v oblasti výroby polovodičů. Čipy M2 Pro a M2 Max si mají opět zakládat na 5nm výrobním procesu, avšak nyní s využitím novějším technologií. V praxi tak půjde o vylepšený 5nm výrobní proces, který bývá v TSMC označován za „N5P„.

m1_cipy_lineup

Jaká změna nás čeká v roce 2023?

Přestože zmiňované nové čipy mají přinést opět vyšší výkon a lepší efektivitu, tak i přesto se obecně mluví o tom, že ta pořádná změna přijde až v příštím roce. Podle řady informací a úniků má totiž v roce 2023 Apple přejít na čipsety postavené na 3nm výrobním procesu. Obecně totiž platí, že čím menší výrobní proces je, tím je daný čip výkonnější a úspornější. Daná číslovka totiž určuje vzdálenost mezi dvěma sousedícími tranzistory. A pochopitelně čím menší výrobní proces, tím více tranzistorů může daný procesor mít a tím také zvýšit svůj celkový výkon. Blíže si o tom můžete přečíst v níže přiloženém článku.

Právě rozdíl, který má přinést přechod z 5nm výrobního procesu na 3nm, má být zcela zásadní a celkově tak posunout kvalitu a výkonnost jablečných čipů o několik úrovní výše. Ostatně tyto výkonnostní skoky jsou patrné i historicky. Stačí se podívat například na výkon čipů Apple A-Series z jablečných telefonů v průběhu let.

.