Zavřít reklamu

Apple Watch jsou považovány za krále na poli chytrých hodinek. Za dobu své existence si navíc prošly poměrně rozsáhlým vývojem, kdy u nich Apple vsadil na řadu poměrně dost zajímavých funkcí a vychytávek. Hodinky proto neslouží jen pro monitorování fyzických a sportovních výkonů či spánku, nebo pro zobrazení příchozích notifikací. Zároveň se totiž jedná o schopného pomocníka s ohledem na lidské zdraví.

Obzvláště v posledních generacích se Apple na zdravotní funkce zaměřil o něco více. Dočkali jsme se tak senzoru pro měření EKG, saturace kyslíku v krvi či senzoru pro měření tělesné teploty. Zároveň určitě nesmíme zapomenout zmínit důležité funkce, díky kterým dokážou hodinky uživatele automaticky upozornit v případě nepravidelného srdečního rytmu, při zvýšeném hluku v místnosti/prostředí, případně dokážou automaticky detekovat pád z výšky či autonehodu a okamžitě tak zavolat pomoc.

Apple Watch a jejich zaměření na zdraví

Jak už jsme zmínili výše, Apple se v případě Apple Watch stále více zaměřuje na zdraví jejich uživatelů. Právě v tomto směru také jablečné hodinky dělají poměrně zásadní pokroky a těší se tak z jedné novinky za druhou. Na druhou stranu pravdou je, že některé tyto vychytávky moc fanoušků ani nepřekvapily. V komunitě jablíčkářů se už totiž roky dozadu hovořilo například o potenciálním nasazení senzoru pro měření saturace kyslíku v krvi či teploty se totiž mluvilo již před několika lety a podle řady úniků a spekulací bylo už jen otázkou času, než se těchto novinek dočkáme. Stejně tak se ale točí ještě jedna zpráva, která má potenciál posunout jablečné hodinky o hned několik kroků vpřed.

Apple Watch fb

Řeč je o senzoru pro neinvazivní měření krevního cukru. Apple Watch by se tak dočkaly stejné možnosti, kterou poskytují běžné glukometry, ale s jedním obrovským a zcela zásadním rozdílem. Pro měření by nebylo nutné odebrat vzorek krve. Jablečné hodinky by se tak v okamžiku mohly stát extrémně nápomocným parťákem pro lidi s diabetem. O příchodu této novinky se mluví již delší dobu a zároveň jde o poslední veřejně zpropagované vylepšení, o kterém se v poslední době mluví – když tedy pomineme zmiňované novinky, které jsou v nových Apple Watch již přítomné.

Zajímavý koncept vykreslující měření hladiny cukru v krvi:

Kdy přijde další důležité vylepšení?

Není se proto čemu divit, že se napříč jablíčkářskou komunitou řeší, kdy se Apple Watch dočkají zmiňované funkce pro měření krevního cukru. V minulosti se už dokonce objevily zprávy o tom, že má Apple k dispozici zcela funkční prototyp. Aktuálně jsme se navíc dočkali čerstvých zpráv, podle nichž si na finální implementaci novinky budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. Podle informací Marka Gurmana, reportéra agentury Bloomberg, potřebuje Apple ještě spoustu času na doladění senzoru a potřebného softwaru, což může zabrat tři až sedm let.

Rockley Photonics senzor
Prototyp senzoru z července 2021

To mezi jablíčkáři otevírá další diskuzi. S jakými novinkami se Apple vytáhne v mezičase, než se dočkáme senzoru pro měření krevního cukru? Odpověď na tuto otázku je prozatím nejasná, a bude proto velice zajímavé sledovat, s čím se Apple v září či v nadcházejících letech pochlubí.

.