Zavřít reklamu

Společnost Apple na své včerejší Keynote představila své nové počítače s procesory M1. Mezi představenými modely nechyběl také nový Mac mini a 13″ MacBook Pro – oba tyto modely konečně nabízí kompatibilitu s až 6K externími displeji včetně jablečného Pro Display XDR. Mac mini z roku 2018 a dřívější generace třináctipalcového MacBooku Pro se dvěma Thunderbolt 3 porty a procesory Intel nabízely podporu „pouze“ pro 5K externí displeje.

S externím 6K displejem si samozřejmě poradí i nový MacBook Air s procesorem M1, tutéž vlastnost měla ale i jeho předchozí generace, která byla osazena procesorem z dílny společnosti Intel. Zmíněnou verzi MacBooku Air vydal Apple počátkem tohoto roku. Jablečná společnost postupně zavádí podporu externích 6K displejů napříč produktovou linií svých počítačů. S externími 6K monitory si umí poradit například 15″ a 16″ MacBook Pro, 13″ MacBook Pro 2020 se čtyřmi Thunderbolt porty a iMacy z roku 2019 nebo Mac Pro z roku 2019. Pro Display XDR od společnosti Apple je také kompatibilní s jakýmkoliv modelem Macu s porty Thunderbolt 3, který je schopný párování s eGPU Blackmagic.

Všechny tři modely, které Apple představil na své včerejší Keynote, mají být prvním krokem v přechodu cupertinské společnosti na vlastní počítačové procesory. Firma již letos v červnu prozradila svůj záměr osazovat své počítače svými vlastními čipy. Procesor M1 nabízí podle společnosti Apple až 3,5 x rychlejší výkon CPU, 6x rychlejší výkon GPU a až patnáctinásobně vyšší rychlost strojového učení. Baterie by pak měla vykazovat až dvojnásobně delší výdrž oproti bateriím v jablečných počítačích předchozích generací.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.