Zavřít reklamu

Firma Logitech vyrábí bezdrátovou klávesnici, která slouží zároveň jako bytelné ochranné víko na stále populárnější iPad, který proniká i do outdoorového prostředí jako komunikační prostředek pro základní tábory expedic, i jako elektronický sklad průvodců.

Tablet je totiž lehčí než klasický notebook, déle mu vydrží baterie a netrápí své počítačově obvykle negramotné uživatele podobnými závadami jako běžný notebook. Možná proto se stává součástí komunikační techniky různých expedic, jako například expedice na Everest.

Kdo s iPadem, či jiným tabletem už trochu přišel do styku, asi mi dá za pravdu, že psaní na virtuální klávesnici je spíše masochistický úkon. Kdo chce psát více, než občas nějaký ten status do Facebooku, potřebuje normální klávesnici. iPad je zároveň i poněkud křehké zařízení, kterému by našlapání do batohu vedle maček a ledovcových šroubů asi zrovna moc dobře neudělalo. Proto je kromě klávesnice potřeba taky bytelné pouzdro.

No a tohle vše spojila firma Logitech do jednoho kusu – Logitech Keyboard Case CZ. Bytelná duralová vanička, na jejímž dně je klávesnice normálních rozměrů i s vychytávkami, jako jsou různé chytré klávesové zkratky na ovládání funkcí iPadu, vevnitř je čip pro komunikaci přes Bluetooth a baterie. Z boku konektor mikroUSB pro nabíjení a žlábek, do kterého se dá opřít iPad v celkem příjemné poloze pro psaní. Rozměry žlábku jsou pro držení iPadu kritické. Popisovaná klávesnice je pouze pro iPad 2, nový iPad, někdy označovaný jako 3 generace je o 0,9 mm tlustší a Logitech pro něj vyrábí speciální model. Použít klávesnici pro iPad 2 s novým iPadem lze jen problematicky a lze jen doporučit počkat na speciální model pro nový iPad. Ostatně ani s iPadem 2 se mi nepodařilo zopakovat v praxi „vytřepávání“ iPadu v téměř svisle držené klávesnici, jak to předvádí firemní video.

Když psaní skončíte, celý iPad zaklopíte jako víkem, celou tou vaničkou i s klávesnicí na dně. Tím pádem máte jediné zavazadlo. Vestavěná baterie má vydržet dva měsíce provozu a při nečinnosti klávesnice se automaticky vypíná. Lze ji nabíjet jedině přes USB port. Stav vestavěné baterie se signalizuje pomocí LEDky Status. Když zbývá 20 % energie, bliká a znamená to kolem dvou až čtyř dnů výdrže. Při nabíjení svítí pravá kontrolka nepřerušovaně a po plném nabití klávesnice zhasne a díky tomu víme, že jsme nabili.

Pokud tedy hodláte někde venku psát na iPadu, stojí za úvahu se na tuhle klávesnici podívat. Kromě iPadu ji lze samozřejmě použít i pro iPhone nebo jakýkoliv jiný telefon nebo tablet používající Bluetooth, ale efekt obalu funguje jen u iPadu. Tento model klávesnice je použitelný jen pro iPad 2, pro nejnovější iPad třetí generace se vyrábí rozměrově uzpůsobený model, který do našich obchodů ještě nedorazil. Na obvodu jsou výřezy pro nabíjecí kabel a sluchátka, takže mohou být zapojeny i když je iPad v pouzdře. Nevýhodou a mezerou v designu tohoto typu pouzdra-klávesnice je fakt, že nechrání zadní stranu a boky, na kterých jsou tlačítka. Přitom by stačilo udělat navrch ještě kovové nebo plastové víko, kterým by se zaklopila klávesnice s vloženým iPadem. Takto je Logitech Keyboard Case CZ lepší klávesnicí než pouzdrem.

V balení klávesnice se dodává kromě klávesnice samotné krátký kablík mikro USB a samolepicí silikonové nožičky. Podívejte se na video:

[youtube id=7Tv4nnd6bA0 width=“600″ height=“350″]

Klávesnice Logitech Keyboard Case CZ je česká a slovenská pouze tím, že má na horní řadě kláves české a slovenské polepky vedle anglických. Polepky odpovídají skutečnosti, pokud je v systému právě nastavena česká, nebo slovenská klávesnice. Bohužel jsou šedé, takže v horším světle jsou málo vidět. Klávesnice Logitech má také tlačítko pro změnu typu klávesnice, označené symbolem zeměkoule, takže jí lze přepínat mezi všemi v systému zapnutými klávesnicemi. Máme-li zapnutu pouze jednu klávesnici, nedělá klávesa nic. Klávesa je umístěna ne příliš vhodně pod Shiftem a vedle ctrl. Při rychlejším psaní ji lze celkem snadno stisknout omylem.

Klávesnice Logitech Keyboard Case CZ má nad horní řadou zabudovány speciální klávesy – náhradu tlačítka Home, klávesu pro hledání, slideshow, zobrazení a schování softwarové klávesnice. Následuje sada tří kláves pro práci se schránkou – cut, copy, paste, tři klávesy pro ovládání hudebního přehrávače, ovládání hlasitosti a tlačítko pro zamknutí iPadu, nechybí kurzorové klávesy umístěné vpravo dole.

Všechny hardwarové klávesnice fungují stejně na počítači, telefonu nebo iPadu, ať už jsou připojené kabelem, nebo přes BT. Klávesnice odesílá do připojeného zařízení pouze kód stisknuté klávesy a její význam. Jaký znak se na obrazovce objeví, se tvoří až v počítači (telefonu, tabletu). Layout klávesnice je takový, jaký je nastavený v systémových panelech. Každá klávesa generuje takový znak, jaký je její kód momentálně v systému přiřknut bez ohledu na polepky na klávesnici. Na Macu je přiřazení kláves dokonce editovatelný soubor formátu XML a tak si každý může vyrobit klávesnic kolik a jakých chce.

Technické parametry:

Výška: 246 mm
Šířka: 191 mm
Hloubka: 11 mm
Váha: 345 g

Hodnocení:

Šikovná klávesnice, kterou lze sbalit do jednoho celku s iPadem 2.
Zpracování: Hliníková vana je poměrně bytelná, málo se prohýbá a ohýbá.
Design: Ne zcela šikovné je umístění vypínačů a kontrolek tak, že jsou schované až za iPadem v psací poloze. iPad vložený do pouzdra v transportní poloze není na jedné straně podepřen.
Odolnost: Odolnost proti tlaku je celkem dobrá. Při větším pádu se dá předpokládat, že by mohl iPad nárazem vypadnout. Zadní strana iPadu není chráněná.

[one_half last=“no“]

Výhody:

[checklist]

  • Pouzdro a klávesnice v jednom
  • Plnohodnotná klávesnice
  • Dobrá mechanická pevnost
  • Klávesové zkratky pro ovládání iPadu [/checklist] [/one_half]

[one_half last=“yes“]

Nevýhody:

[badlist]

  • Pouzdro nechrání proti vodě a počasí
  • Nechrání ve složené poloze zadní stěnu s tlačítky
  • Neumožňuje použití jiného ochranného obalu[/badlist][/one_half]

Cena: 2 499 až 2 599 Kč, dodává Datart nebo Alza.cz

Stránky výrobce

.