Zavřít reklamu

Apple ve svém systému iOS nabízí aplikací Počasí už od jeho prvních verzí. Od té doby se samozřejmě postupně vyvíjely poskytované funkce, stejně jako samo rozhraní. Jistě největším krokem byla v roce 2020 koupě společnosti DarkSky, kdy Apple některé funkce původního titulu začlenil do verze v iOS 15. Pořád je zde ale něco, co nejen českým uživatelům chybí. 

V App Storu najdete skutečné množství titulů, které vás mohou o aktuálním i tom budoucím počasí informovat. Ostatně zde najdete i samostatnou kategorii zahrnují výhradně aplikace o počasí. Nativní Počasí Applu je ale poměrně zdařilé a jistě se dá považovat za plnohodnotný zdroj informací. Kdyby ale ještě umělo posílat notifikace. Ty si tedy můžete zapnout, ale je zde jeden problém.

Jen pro zlomek světa 

Letošní zimní sezona sice není na sníh nijak bohatá, oproti tomu je v ní jistě o poznání více větrno. A problémy nezpůsobuje jen déšť a sníh, ale právě i vítr o své vysoké nárazové rychlosti. Aplikace už umí zobrazovat varování o extrémním počasí. Jako zdroj používá The Weather Channel v kombinaci s Českým hydrometeorologickým ústavem a MeteoAlarmem EUMETNET (EMMA – European Multi service Meteorological Awareness), což je síť 31 evropských národních meteorologických služeb se sídlem v Bruselu v Belgii. Bohužel, abyste se mimořádnosti dozvěděli, musíte navštívit aplikaci

Apple v novinkách aplikace v iOS 15 uvádí, že dostala nový design zobrazující nejdůležitější informace o počasí ve vybrané lokalitě a přináší nové mapové moduly. Mapy počasí lze zobrazit na celé obrazovce, například srážky, teplotu a v podporovaných zemích i kvalitu ovzduší, přibyla i nová animovaná pozadí přesněji zobrazují polohu slunce, mraky a srážky. Poslední novinkou pak bylo upozornění na srážky v příští hodině, kdy vám dá vědět, kdy začne nebo přestane pršet.

Aplikace tedy umí o mimořádnostech informovat, jenže zatím tak dělí jen v Irsku, Velké Británii a USA. O rozšíření této funkce se navíc nic neví, takže je otázkou, jestli se jí někdy dočkáme. Nezbývá nám tak než v případě opuštění pohodlí domova vždy ručně kontrolovat, jestli se nemůžeme na svých cestách s nějakými mimořádnostmi potýkat. Právě v oblasti cestování má totiž toto značný potenciál.

Aplikace ČHMÚ 

Samostatná aplikace Českého hydrometeorologického ústavu obsahuje předpověď počasí pro ČR s rozlišením až na jeden kilometr, výstrahy před nebezpečnými jevy a předpověď aktivity klíšťat. Předpověď počasí lze zobrazovat pro aktuální polohu i pro uživatelem vybrané a uložené lokality (tedy typicky obce).

Výstrahy zde pak zobrazují přehled výstrah vydaných právě Českým hydrometeorologickým ústavem. Pro území každé obce s rozšířenou působností je k dispozici přehled těch platných pro její území se stručným popisem a hodinou vydání výstrahy. Jsou vydávány výstrahy na teplotní extrémy, silný vítr, sněhové jevy, námrazové jevy, bouřkové jevy, dešťové srážky, povodňové jevy, požáry, mlhy a znečištění ovzduší.

Stažení aplikace ČHMÚ v App Store

.