Zavřít reklamu

Společnost Apple letos oslavila čtyřicetileté výročí od založení. To však nebylo jediným jubileem, které se v letošním roce slavilo (či slavit bude). Neměli bychom opomenout také 10. výročí od zahájení prodeje prvního iPhonu. Tento týden (zítra) nastane další den, který se zapíše do dlouholeté a velmi pestré historie společnosti – ve čtvrtek se poprvé otevře nový Apple Campus, tedy zbrusu nová centrála společnosti Apple, jejíž vývoj jsme již několik let sledovali v podstatě v přímém přenosu. Na serveru 9to5mac se včera objevil zajímavý článek, jež zachycuje historii všech budov, které v nějaký moment v historii fungovaly jako centrála společnosti. Připomeňte si je v galerii níže.

Na prvním místě nesmí chybět dům s garáží, ve kterém byla společnost Apple založena a ve kterém vzniklo několik prvních počítačů. V současné době je rodinný domek v Los Altos provozován jako historická památka a nesčetněkrát se objevil například na stříbrném plátně. Do prvních opravdových kanceláří se Apple přesunul v roce 1977, kdy zrovna probíhaly práce na počítači Apple II. O rok později musela být pronajata nová budova, jelikož počet zaměstnanců raketově rostl. Od ledna 1978 se tak centrála společnosti opět přesunula na novou adresu, shodou okolností jen pár stovek metrů od té předchozí.

Dalším velkým krokem bylo otevření nové centrály Bandley 3, které se odehrálo v roce 1983. Tento komplex byl prvním, na kterém bylo více vidět, jaká společnost jej využívá. Uvnitř to oplývalo luxusem a špičkovými materiály, nechybělo výkonné stereo ve vstupní hale, supermoderní osvětlení či slavné piáno značky Bösendorfer, které je v Apple Campusu dodnes. Poslední velké stěhování předtím, než společnost nechala postavit svůj první Apple Campus, bylo v polovině 80. let. O deset let později o tento pronájem společnost přišla, kvůli nepříliš lichotivé finanční situaci. Jakmile se vše vrátilo do normálu, Apple s nájmem dále pokračoval. Stejně jako většinu předešlých budov, i tuto si Apple pronajímá dodnes.

1 Infinite Loop je adresa, kterou zná snad každý, kdo se o Apple alespoň trochu zajímá. Zahájení výstavby komplexu začalo v roce 1992 s tím, že o rok později bylo hotové R&D centrum. Úplného dokončení a kompletního přesunutí většiny zaměstnanců, stejně jako ustanovení nové centrály, nastalo až v roce 1997. Jedná se o nejznámější budovu Applu, jejíž fotky zná téměř každý fanoušek společnosti. Její éra však pomalu končí, neboť se v letošním roce dostavěl Apple Park, sídlící na adrese 1 Apple park Way a již několik měsíců probíhá stěhování zaměstnanců. Oficiální otevření je naplánováno na tento čtvrtek, kompletní zhotovení se plánuje v rámci několika následujících měsíců.

Zdroj: 9to5mac

.