Zavřít reklamu

Teprve před dvěma týdny Apple vydal iOS 14.5, který přinesl jednu z nejočekávanějších novinek – App Tracking Transparency. Jedná se o nové pravidlo, kvůli kterému se aplikace musí vysloveně dotázat na souhlas uživatele, zdali mohou přistupovat k jeho identifikátorům a sledovat jej tak napříč ostatními aplikacemi a webovými stránkami. Ve výchozím nastavení je tato možnost vypnuta, tedy sledování je zakázáno. Analytická společnost Flurry nyní přichází s čerstvými daty, podle kterých pouze 4 % jablíčkářů ve Spojených státech po aktualizaci na iOS 14.5 aktivovali možnost Povolit aplikacím žádosti o sledování.

iPhone App Tracking Transparency

Samotná analýza se zaměřila na zhruba 2,5 milionů každodenních uživatelů. Pokud bychom se na to navíc chtěli podívat nejen z pohledu USA, ale celosvětově, jedná se o zhruba 11 až 13 % jablíčkářů. Jak jsme již nakousnuli výše, Flurry se každopádně zaměřuje pouze na skutečnost, zdali je v iPhonu zpřístupněna možnost, aby se aplikace vůbec ptaly. To vysloveně ale neznamená, že tito uživatelé souhlasí se sledováním. Osobně se mezi tuto minoritní část řadím také, a to z prostého důvodu. Chci totiž vidět, jaké aplikace mě chtějí sledovat, případně jakými důvody argumentují, přitom ve finále klikám na možnost se žádostí o nesledování. Například Facebook a Instagram hrozí zpoplatněním prostřednictvím vyskakujícího okna, které se zobrazuje bezprostředně před žádostí o souhlas (v galerii níže naleznete, jak jejich argumentace vypadá).

Grafy od Flurry a zprávy od Facebooku a Instagramu motivující lidi k udělení souhlasu se sledováním:

Příchod této novinky už od představení systému iOS 14 ostře kritizoval právě Facebook. Podle něj totiž Apple tímto krokem doslova zabíjí menší podnikatele, kteří jsou na personalizované reklamě závislí, a chová se monopolně. Dokonce nechal otisknout ostrou kritiku v novinách New York Times. Záhy ale otočil o 180°. Během jednoho meetingu na sociální síti Clubhouse Zuckerberg zmínil, že App Tracking Transparency Facebook postaví do dominantnější pozice, díky čemuž si přijdou na ještě větší zisky. Jak na tuto novinku nahlížíte vy? Mají uživatelé právo na soukromí, nebo mají naopak reklamní společnosti nárok na přístup k těmto identifikátorům?

.