Zavřít reklamu

Při představení operačního systému iOS 14 se nám Apple pochlubil novinkou s názvem App Tracking Transparency. To konkrétně znamená, že se aplikace budou muset každého uživatele zeptat, jestli jej mohou sledovat napříč ostatními aplikacemi a internetovými stránkami. K tomuto slouží takzvaný IDFA neboli identifikátor pro inzerenty. Nová funkce je doslova za rohem a do jablečných telefonů a tabletů dorazí spolu s verzí iOS 14.5.

Mark Zuckerberg

Nejprve si Facebook stěžoval

Na tuto novinku samozřejmě nepříliš radostně reagují společnosti, pro které je sběr osobních dat hlavním zdrojem zisku. Samozřejmě se v tomto směru jedná například o Facebook a další reklamní agentury, pro které je doručení takzvaných personalizovaných reklam klíčové. Právě onen Facebook se proti této funkci nejednou ostře vyhradil. Dokonce nechal například otisknout reklamu přímo v novinách a nařkl Apple z toho, že tímto krokem naprosto odrovná malé podnikatele, kteří se na personalizovanou reklamu spoléhají. Otázkou každopádně zůstává, jak moc je právě pro malé byznysy takováto reklama důležitá.

Nečekaná otočka o 180°

Podle dosavadních kroků Facebooku je jasné, že s těmito změnami rozhodně nesouhlasí a udělá cokoliv je v jejich silách, aby tomu případně zamezili. Tedy tak to vypadalo alespoň doposud. Včera odpoledne během meetingu na sociální síti Clubhouse se k celé situaci vyjádřil i generální ředitel Mark Zuckerberg. Ten nyní tvrdí, že ze zmiňované novinky by Facebook mohl dokonce benefitovat a přijít si tak na ještě vyšší zisky. Nadále dodal, že tuto sociální sí’t by změna mohla postavit do znatelně silnější pozice, kdy by podniky musely platit za více reklamy, jelikož již nebudou moci spoléhat na zacílení těch správných potenciálních zákazníků.

Takto Apple propagoval soukromí iPhonu na veletrhu CES 2019 v Las Vegas:

Zároveň je také možné, že takováto změna názorů byla zkrátka nevyhnutelná. Apple totiž nikterak neplánuje odložit zavedení této novinky a na Facebook se v posledních měsících za jeho kroky strhla lavina kritiky, což se nyní Zuckerberg pravděpodobně snaží zastavit. Modrý gigant tak nyní přijde o spoustu doposud nesmírně cenných dat, protože samotní jablíčkáři se na příchod iOS 14.5 nesmírně těší, tedy alespoň valná většina. Doposud tak reklamní společnosti včetně Facebooku ví například o tom, že jste viděli libovolnou reklamu, na kterou jste ihned neklikli, ale někdy později jste si produkt přeci jen zakoupili. Jak na celou situaci nahlížíte vy?

.