Zavřít reklamu

S příchodem každé aktualizace iOS se mezi jablíčkáři řeší nekonečné téma – skutečně nainstalování novějšího updatu zpomaluje chod iPhonů? Na první pohled dává smysl, že je podobné zpomalování prakticky nemožné. Apple se totiž snaží tlačit na své uživatele, aby si vždy aktualizovali svůj telefon a měli tak na něm aktuální verzi operačního systémů, což je důležité především z hlediska zabezpečení. Prakticky každá aktualizace totiž opravuje některé bezpečnostní trhliny, které by v opačném případě mohly být zneužitelné. I přesto ale čísla mluví jasně, aktualizace skutečně někdy mohou způsobit zpomalení iPhonu. Jak je to možné a co hraje klíčovou roli?

Problémy se zpomalováním

Pokud se řadíte mezi fanoušky Applu, pak vám jistě neunikla všem známá aféra z roku 2018 se zpomalováním iPhonů. Tehdy totiž Apple záměrně zpomaloval iPhony s degradovanou baterií, čímž přinášel jistý kompromis mezi výdrží a výkonem. V opačném případě by totiž zařízení mohlo být nepoužitelné a samo se vypínat, jelikož vinou chemického stárnutí už mu jeho baterie zkrátka nestačí. problém ani tak není v tom, že se cupertinský gigant k tomu kroku odhodlal, jakožto spíše v celkové neinformovanosti. Jablíčkáři jednoduše o ničem takovém neměli sebemenší ponětí. Naštěstí tato situace přinesla i své ovoce. Apple do iOS zakomponoval Kondici baterie, která může kdykoliv každého jablíčkáře informovat o stavu jeho baterie, a zdali se zařízení již setká s jistým zpomalením, nebo jestli naopak nabízí maximální výkon.

Jakmile dojde k vydání nové aktualizace pro veřejnost, někteří nadšenci se hned pouštějí do výkonnostních testů a testů výdrže baterie. A pravdou skutečně je, že v některých případech může nový update skutečně snížit výkonnost samotných zařízení. Neplatí to ale pro všechny, naopak je v tom poměrně zásadní háček. Vše se totiž odvíjí od baterie a jejího chemického stárnutí. Pokud máte například rok starý iPhone a provedete aktualizaci z iOS 14 na iOS 15, tak si s vysokou pravděpodobností vůbec ničeho nevšimnete. Problém ale může nastat v případech, kdy máte ještě starší telefon. Chyba ale není tak úplně ve špatném kódu, jako spíše v degradované baterii. V takovém případě akumulátor nedokáže udržet náboj jako v novém stavu, přičemž zároveň klesá i velice důležitá impedance. Ta zase udává takzvaný okamžitý výkon, respektive kolik jej dokáže telefonu dodat. Impedance je mimo stárnutí ovlivnitelná i venkovní teplotou.

Zpomalují nové aktualizace iPhony?

Jak už bylo zmíněno výše, nové systémy samy o sobě iPhony nezpomalují, vše totiž spočívá v baterii. Jakmile akumulátor nedokáže dodat potřebný okamžitý výkon, je pochopitelné, že v případě nasazení energeticky náročnějšího systémů dojde k nejrůznějším chybám. Tento problém tak lze řešit jednoduchou výměnou baterie, kterou v drtivé většině servisů provedou na počkání. Jak ale zjistit, kdy je ten správný čas na výměnu?

iphone battery unsplash

Stárnutí baterie a ideální teploty

V souvislosti se zmiňovanou aférou se zpomalováním iPhonů nám Apple přinesl poměrně praktickou funkci s označením Kondice baterie. Když přejdeme do Nastavení > Baterie > Kondice baterie, můžeme ihned vidět momentální maximální kapacitu a hlášku o maximálním výkonu zařízení, případně o potenciálních problémech. Obecně se doporučuje, aby došlo k výměně baterie v momentě, kdy maximální kapacita klesne na hranici 80 %. Za poklesem kapacity stojí právě chemické stárnutí. Postupným používáním se tak snižuje maximální udržitelný náboj spolu se zmiňovanou impedancí, což se pak negativně podepíše i na výkonu zařízení.

iPhony jako takové se spoléhají na lithium-iontové baterie. Častokrát se také můžete setkat s pojmem nabíjecí cyklus, který udává jedno kompletní nabití zařízení, potažmo tedy akumulátoru. Jeden cyklus je definován jako případ, kdy dojde k využití množství energie, které s rovná 100 % kapacity. Nemusí to být ani na jeden zátah. Poměrně jednoduše si to můžeme vysvětlit na příkladu z praxe – pokud v jednom dni spotřebujeme 75 % kapacity baterie, přes noc ji dobijeme zpět do 100 % a následující den použijeme jen 25  % kapacity, celkově nám to dělá spotřebu 100 % a jedná se tedy o projití jednoho nabíjecího cyklu. A právě zde můžeme vidět bod zlomu. Lithium-iontové baterie jsou navrženy tak, aby si i při stovkách cyklů udržely alespoň 80 % z původní kapacity. Právě tato hranice je klíčová. Jakmile vám kapacita baterie na vašem iPhonu klesne na 80 %, měli byste akumulátor vyměnit. Baterie v jablečných telefonech vydrží okolo 500 nabíjecích cyklů, než narazí na zmiňovanou hranici.

iPhone: Kondice baterie

Výše jsme také lehce naznačili, že je důležité brát v potaz i okolnostní vlivy, konkrétně tedy teplotu. Pokud bychom chtěli maximalizovat výdrž i životnost baterie, je nutné být k iPhonu celkově šetrný a příliš jej nevystavovat nepřívětivým podmínkám. V případě iPhonů, ale také iPadů, iPodů a Apple Watch je pro zařízení nejlepší, aby operovaly v rozsahu od 0 °C do 35 °C (při skladování od -20 °C do 45 °C).

Jak předejít problémům se zpomalováním

Ve finále lze zmiňovaným problémům předcházet poměrně jednoduše. Zásadní totiž je, abyste si hlídali maximální kapacitu baterie a nevystavovali váš iPhone nepříznivým podmínkám, které mohou dát baterii až přespříliš zabrat. Určitým druhům zpomalování pak můžete předejít dobrou péčí o baterii a následně její včasnou výměnou.

.