Zavřít reklamu

Firma Apple se těší obrovské skupině věrných fanoušků. Ačkoliv si tak gigant dokáže jistou formou garantovat prodeje, tak na druhou stranu trpí lehkou uzavřeností. To se dotýká především počítačů Mac, u níchž je typické, že se na ně v drtivé většině případů spoléhají jen lidé z jablečné komunity, zatímco většina volí klasický desktop/laptop s OS Windows. Jak se tak ale zdá, pravděpodobně se blýská na změnu. Apple při oznámení finančních výsledků za poslední kvartál oznámil, že tržby z prodeje Maců meziročně vzrostly na 10,4 miliard dolarů (předtím šlo o 9,1 miliard dolarů). Finanční ředitel firmy, Luca Maestri, dokonce sdělil, že uživatelská základna jablečných počítačů výrazně vzrostla. Znamená to něco pro Apple?

Základní Macy bodují

Za tento úspěch může Apple vděčit pravděpodobně základním Macům s Apple Silicon, primárně tedy MacBooku Air. Tento laptop totiž kombinuje parádní výdrž baterie, nízkou hmotnost a více než dostačující výkon. V poměru cena/výkon je proto momentálně na špičce. Bohužel ještě před pár lety na tom základní Macy tak šťastně nebyly, ba naopak. Potýkaly se s designovými chybami, které způsobovaly problémy s přehříváním, čímž se následně omezoval výkon. Není se proto čemu divit, že spousta lidí raději volila konkurenční řešení – za menší peníze dostali lepší produkt. Jablíčkáři akorát těžili ze samotného ekosystému, respektive z řešení FaceTime, iMessage, AirDrop a podobně. Jinak se ale o žádnou slávu nejednalo a používali základních modelů bylo spíše doprovázeno komplikacemi a neustále roztočeným ventilátorem kvůli přehřívání.

Všechny tyto problémy opadly v roce 2020, když Apple představil trojici základních Maců s prvním čipem Apple Silicon s označením M1. Konkrétně na trh vstoupil nový MacBook Air, 13″ MacBook Pro a Mac mini. Právě model Air byl na tom tak dobře, že se dokonce obešel bez aktivního chlazení v podobě ventilátoru. Nutno také podotknout, že již tehdy Apple zaznamenal nárust v tržbách za produkty Mac, a to navzdory tomu, že probíhala celosvětová pandemie, která měla mimo jiné dopad i na jablečný dodavatelský řetězec. I přesto se Applu dařilo růst a je tedy víceméně jasné, čemu za to může vděčit. Jak už jsme zmínili v úvodu, je to právě Air, který se těší nemalé popularitě. Tento laptop si oblíbily nejrůznější skupiny. Hodí se totiž parádně pro studium, kancelářskou i lehce náročnější práci, a dokonce obstál i v našem testování gamingu.

MacBook Air M1

Nových uživatelů Maců může přibývat

V závěru samozřejmě zůstává otázkou, zdali byl nárůst uživatelské základny s příchodem Apple Silicon jednorázovým jevem, anebo jestli bude tento trend pokračovat. Záležet bude hlavně na dalších generacích čipů a počítačů. V jablíčkářských kruzích se již delší dobu hovoří o nástupci MacBooku Air, který by si měl polepšit především z hlediska úspornosti a výkonu, přičemž se stejně tak spekuluje i o změně jeho designu a dalších případných novinkách. Takové jsou alespoň spekulace. Jak tomu bude ve skutečnosti prozatím pochopitelně nevíme.

Macy za super ceny lze zakoupit na Macbookarna.cz

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ahoj Vráťo,
  díky za článek. Bohužel je znát, že jsi mlád a je vidět, že jsi starší Macbooky s procesor Intel nepoužíval.

  Macbooky byly vždy top zařízení ve své kategorii. Doma nám konkrétně stále ke spokojenosti běží 2x Air (11 a 13 palců – 2014 a 2017) a nijak se nepřehřívají. Samozřejmě to nejsou stroje na střih 4k videa…

  Ripple, zde se dovolím Vráti zastat. Sám jsem měl MacBook Air 2017 a topil brutálně i při běžné činnosti provozované několik hodin. Moc dobře si pamatuji, jak mi řval ventilátor při otevření více oken v Safari a počítač byl tak horký, že byl až nepříjemný.

  Applu tržby rostly právě proto, že „pandemie“ – „všichni“ kupovali nové stroje pro homeoffice a když ne, tak byli lidi doma, nikam se nechodilo, tak neměli jak utratit prachy. No tak si koupili nové počítače/notebooky. Uvidíme teď, kdy je poptávka „výrazně“ menší.

  K tomu jak tady někteří píší, že Macy s Intelem netopily. Máme doma MBA 2020, i5, 16GB RAM, MBP 13 2020 i5 2.0GHz, 16GB Ram a teď mám MBP 14 M1 Pro, 16GB RAM. MBA je hrůza, která při hovoru přes Teams tak hučela, že to hovor rušilo. Ano, dá se to provozovat přes eGPU, pak je to pohodový stroj. MBP s intelem hlavně třeba při puštění Visual Studia topil děsně a když jsem ho teď po nějaké době pustil, protože do školy potřebuju Virtual Box, který na M1 čipu nejede, je to celé dost zpomalené oproti M1 Pro a to ten Intel stroj stál 65k roce 2020. MBP 14 s M1Pro také umí roztočit ventilátory, ale maximálně na 50 procent což je nějaký 2500 otáček. Víc to ještě nevyjelo. Ale to musíte pustit třeba v paralels Win 11 pro arm a v tom třeba Visual studio. K tomu třeba Visual studio pro Mac v OSX. Ale horký ten počítač určitě není. Oproti Intel strojům je to hodně velký skok kupředu. Samozřejmě intel má dneska už 12th generaci a o AMD ani nemluvím. S těmito čipy by to bylo zase o něčem jiném, ale už máme ARM čipy a to už nezmění, takže není důvod asi řešit co by bylo kdyby. Spíš je potřeba asi řešit optimalizaci, což právě Microsoft appky moc nejsou. Třeba to Visual studio, i když verze 2022 už je pro ARM, není nic moc. Je fakt, že se furt zatím jede v preview větvi, ale i tak.

celý text

Čtěte více.