Zavřít reklamu

Firma Apple se těší obrovské skupině věrných fanoušků. Ačkoliv si tak gigant dokáže jistou formou garantovat prodeje, tak na druhou stranu trpí lehkou uzavřeností. To se dotýká především počítačů Mac, u níchž je typické, že se na ně v drtivé většině případů spoléhají jen lidé z jablečné komunity, zatímco většina volí klasický desktop/laptop s OS Windows. Jak se tak ale zdá, pravděpodobně se blýská na změnu. Apple při oznámení finančních výsledků za poslední kvartál oznámil, že tržby z prodeje Maců meziročně vzrostly na 10,4 miliard dolarů (předtím šlo o 9,1 miliard dolarů). Finanční ředitel firmy, Luca Maestri, dokonce sdělil, že uživatelská základna jablečných počítačů výrazně vzrostla. Znamená to něco pro Apple?

Základní Macy bodují

Za tento úspěch může Apple vděčit pravděpodobně základním Macům s Apple Silicon, primárně tedy MacBooku Air. Tento laptop totiž kombinuje parádní výdrž baterie, nízkou hmotnost a více než dostačující výkon. V poměru cena/výkon je proto momentálně na špičce. Bohužel ještě před pár lety na tom základní Macy tak šťastně nebyly, ba naopak. Potýkaly se s designovými chybami, které způsobovaly problémy s přehříváním, čímž se následně omezoval výkon. Není se proto čemu divit, že spousta lidí raději volila konkurenční řešení – za menší peníze dostali lepší produkt. Jablíčkáři akorát těžili ze samotného ekosystému, respektive z řešení FaceTime, iMessage, AirDrop a podobně. Jinak se ale o žádnou slávu nejednalo a používali základních modelů bylo spíše doprovázeno komplikacemi a neustále roztočeným ventilátorem kvůli přehřívání.

Všechny tyto problémy opadly v roce 2020, když Apple představil trojici základních Maců s prvním čipem Apple Silicon s označením M1. Konkrétně na trh vstoupil nový MacBook Air, 13″ MacBook Pro a Mac mini. Právě model Air byl na tom tak dobře, že se dokonce obešel bez aktivního chlazení v podobě ventilátoru. Nutno také podotknout, že již tehdy Apple zaznamenal nárust v tržbách za produkty Mac, a to navzdory tomu, že probíhala celosvětová pandemie, která měla mimo jiné dopad i na jablečný dodavatelský řetězec. I přesto se Applu dařilo růst a je tedy víceméně jasné, čemu za to může vděčit. Jak už jsme zmínili v úvodu, je to právě Air, který se těší nemalé popularitě. Tento laptop si oblíbily nejrůznější skupiny. Hodí se totiž parádně pro studium, kancelářskou i lehce náročnější práci, a dokonce obstál i v našem testování gamingu.

MacBook Air M1

Nových uživatelů Maců může přibývat

V závěru samozřejmě zůstává otázkou, zdali byl nárůst uživatelské základny s příchodem Apple Silicon jednorázovým jevem, anebo jestli bude tento trend pokračovat. Záležet bude hlavně na dalších generacích čipů a počítačů. V jablíčkářských kruzích se již delší dobu hovoří o nástupci MacBooku Air, který by si měl polepšit především z hlediska úspornosti a výkonu, přičemž se stejně tak spekuluje i o změně jeho designu a dalších případných novinkách. Takové jsou alespoň spekulace. Jak tomu bude ve skutečnosti prozatím pochopitelně nevíme.

Macy za super ceny lze zakoupit na Macbookarna.cz

.