Zavřít reklamu

Říká se, že jeden obrázek může nahradit i tisíc slov. Něco na tom bude, internetové konverzace se opravdu hodně změnily a dnes je kromě textů tvoří smajlíky Emoji, obrázkové memy nebo GIF animace, které perfektně vyjádří vaše pocity. GIFy se ovšem nemusí používat nutně jen v Messengeru, ale můžete je použít takřka kdekoliv. I v článcích.

Co ale, když chcete vytvořit svůj vlastní GIF? Kdysi k tomu byla potřeba docela komplikovaných nástrojů, nyní na to stačí pouhá bezplatná aplikace GIF Brewery, která je dostupná zdarma v Mac App Store. Na to, abyste vytvořili GIF, potřebujete do aplikace nejprve nahrát video, což uděláte klasickou drag-n-drop metodou, můžete ovšem použít i klasickou metodu vyhledávání přes Finder.

Jsou zde ovšem dostupné i další možnosti vytvoření GIFů: import z URL adresy, nahráním z webkamery nebo obrazovky a je zde také možnost vyskládat animace z obrázku a videí. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, budeme se jí věnovat podrobněji v samostatném článku.

Když video vložíte, prostředí je docela jednoduché a máte v něm možnost nastavit začátek a konec videa pomocí slideru ve spodní části obrazovky, jenž je podobný přehrávači QuickTime. Ve vrchní části se pak nachází několik důležitých tlačítek, která zahrnují možnost úpravy rozměrů i ořezání obrazu. Přiznám se, že obraz ořezávám málokdy, rozměry ale měním často, jednoduše proto, že nechci, aby měl GIF 100 MB a zbytečně vysoké rozlišení (4K, 1080p). Já nastavuji šířku nejčastěji na 480 pixelů se zachováním poměru stran.

Animaci pak můžete obohatit o text nebo nálepky, ty se ovšem načítají z databáze Gfycat a ne vždycky se to podaří. V programu můžete nastavit nastavit počet framů, od čeho se odvíjí plynulost animace, rychlost animace, možnosti opakování a optimalizovat barvy, pokud chcete svou animaci co nejlépe optimalizovat. Když už máte hotovo, animaci můžete nechat vygenerovat a uložit buďto lokálně nebo ji přímo nahrát do služby Gfycat.

GIF Brewery
Jaromír Miko

3D grafik a hráč

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.