Zavřít reklamu

Telefony Apple iPhone jsou dlouhodobě považovány za ty nejlepší z nejlepších. Tomu vděčí především kvalitnímu zpracování, skvělým možnostem, nadčasovému výkonu a jednoduchému softwaru. Samozřejmě ale není všechno zlato, co se třpytí a na jablečných telefonech bychom našli i několik nedostatků. Někteří lidé spatřují největší nedostatky v uzavřenosti celého systému iOS a absenci sideloadingu (možnosti instalace aplikací z neověřených zdrojů), jiní by pak rádi viděli jisté změny v hardwaru.

Apple ostatně právě proto dlouhou dobu čelil kritice za svůj displej. Teprve až loni jsme se totiž dočkali iPhonu, který konečně nabídl 120Hz obnovovací frekvenci. Smutné ale je, že tohle nabízí pouze dražší modely Pro, zatímco v případě konkurence bychom našli Androidy se 120Hz displejem i za cenu kolem 5 tisíc korun, a to už pěknou řádku let. Není se proto čemu divit, že si mnoho lidí Apple za tuto nedokonalost dobírá. Pro konkurenční telefony ve stejné cenově hladině je vyšší obnovovací frekvence jednoduše samozřejmostí.

Kdysi kritika, nyní nejlepší displej

Notnou dávku kritiky schytal konkrétně iPhone 12 (Pro). Vlajková loď roku 2020 totiž nedisponovala takto „zásadní“ funkcí. Ještě před příchodem této generace se ale objevovaly spekulace o tom, že by se iPhony mohly konečně dočkat. Následně ale vše ztroskotalo na chybovosti 120Hz displejů od Applu. Podle nejrůznějších úniků a spekulací cupertinský gigant nedokázal přijít s dostatečně kvalitními displeji. Naopak jeho prototypy se potýkaly s extrémně vysokou chybovostí. Když to všechno spojíme dohromady, je poměrně jasné, že si jablečná společnost tohle za rámeček nedala. Jak to ale tak vypadá, ze svých chyb se náramně poučila. Dnešní iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max jsou totiž hodnoceny jako telefony s bezkonkurenčně nejlepším displejem. To alespoň vyplývá z nezávislého hodnocení DxOMark.

Ačkoliv se Apple dokázal z ničeho dostat na první místo, tak ani přesto nedokázal uspokojit všechny strany. Opět zde totiž narážíme na již zmiňovaný problém – tímto konkrétním displejem jsou totiž vybaveny jen iPhony 13 Pro (Max). Displej konkrétně nese označení Super Retina XDR s ProMotion. Modely iPhone 13 a iPhone 13 mini mají jednoduše smůlu a musí se spokojit s 60Hz obrazovkou. Na druhou stranu se nabízí otázka, zda v případě mobilních telefonů vůbec vyšší obnovovací frekvenci potřebujeme. Podle stejného žebříčku DxOMark je totiž základní iPhone 13 6. nejlepším telefonem z hlediska displeje, a to i přesto, že mu tato vychytávka schází.

Zdroj: Unsplash

Jaká nás čeká budoucnost?

Otázkou také je, jestli displej Super Retina XDR s ProMotion zůstane exkluzivní pro modely Pro, nebo jestli se v případě iPhonů 14 dočkáme změny. Řada jablíčkářů by totiž uvítala 120Hz displej i v případě základních modelů – a to obzvláště při pohledu na nabídku konkurence. Hraje podle vás vyšší obnovovací frekvence důležitou roli, nebo se naopak jedná o přeceňovanou vlastnost dnešních telefonů?

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více