Zavřít reklamu

Apple umožní firmám přijímat bezkontaktní platby prostřednictvím placení klepnutím na iPhone, tedy funkcí Tap to Pay. Stačí k tomu jen telefon a partnerská aplikace. Co to znamená? Že už nebudou třeba žádné terminály. Na rozšíření funkce si ale ještě chvíli počkáme. 

Společnost Apple oznámila své plány na zavedení funkce Tap to Pay v iPhonu prostřednictvím tiskové zprávy. Tato funkce umožní milionům obchodníků zatím jen v USA, a to od malých podniků až po velké prodejce, používat iPhone k bezproblémovému a bezpečnému přijímání plateb Apple Pay, bezkontaktních kreditních a debetních karet (včetně American Express, Discover, Mastercard a Visa) a dalších digitálních peněženek pouhým klepnutím na iPhone – bez potřeby dalšího hardwaru nebo právě platebního terminálu.

Kdy, kde a komu 

Služba Tap to Pay na iPhonu bude k dispozici platebním platformám a vývojářům aplikací, aby ji mohli integrovat do svých aplikací pro iOS a nabízet ji jako možnost platby svým firemním zákazníkům. Stripe bude první platební platformou, která funkci nabídne svým firemním zákazníkům už na jaře letošního roku. Další platební platformy a aplikace budou následovat později v tomto roce. Důležité je, že služby Stripu lze využívat i u nás, takže by to nemuselo znamenat, že bude Česká republika z podpory funkce vyškrtnuta. S největší pravděpodobností se ale funkce letos za hranice USA ještě nepodívá, do konce roku má být teprve nasazena ve vlastních obchodech Applu, tedy amerických Apple Storech.

tap to pay

Jakmile bude služba Tap to Pay na iPhonu dostupná, budou moci obchodníci odemknout přijímání bezkontaktních plateb prostřednictvím podpůrné iOS aplikace na zařízení iPhone XS nebo novějším. Při placení u pokladny obchodník jednoduše vyzve zákazníka, aby přiložil své zařízení s Apple Pay, své bezkontaktní kartu nebo jiné digitální peněženku k jeho iPhonu a platba bude bezpečně dokončena pomocí technologie NFC. Apple uvádí, že službu Apple Pay již přijímá více než 90 % amerických maloobchodníků.

Bezpečí na prvním místě 

Jak Apple zmiňuje, tak je ochrana osobních údajů základem návrhu a vývoje všech platebních funkcí společnosti. V aplikaci Tap to Pay na iPhonu jsou platební údaje zákazníků chráněny stejnou technologií, která zajišťuje soukromí a bezpečnost samotného Apple Pay. Všechny transakce provedené pomocí funkce jsou také šifrovány a zpracovávány pomocí Secure Elementu a stejně jako u Apple Pay společnost neví, co se kupuje a ani kdo to kupuje.

Služba Tap to Pay na iPhonu bude k dispozici zúčastněným platebním platformám a jejich partnerům z řad vývojářů aplikací, kteří ji budou moci využít ve svých sadách pro vývojáře softwaru (SDK) v nadcházející beta verzi softwaru pro iOS. Tou je druhá beta iOS 15.4, která už je k dispozici.

.