Zavřít reklamu

Počítače od Applu mají opravdu dlouhou historii, a společnost Apple je neustále vylepšuje. Týká se to samozřejmě také jablečných laptopů. Jejich základní použití je velice snadné a intuitivní, kromě základních postupů ale existuje také řada dalších triků, díky kterým pro vás práce s vaším MacBookem bude ještě snazší, příjemnější a efektivnější.

Sledování YouTube v režimu obraz v obraze

Na rozdíl od operačních systémů iOS a iPadOS, kde je sledování YouTube videí v režimu obraz v obraze podmíněno prémiovým členstvím, máte na Macu tuto možnost i bez aktivovaného předplatného. Postup je jednoduchý – stačí na okno s přehrávaným videem kliknout dvakrát po sobě pravým tlačítkem myši a v menu, které se vám zobrazí, zvolit Obraz v obraze. Druhou možností je kliknutí na příslušnou ikonku ve spodní části okna s videem.

Split View na Macu

Podobně jako třeba na iPadu můžete i na Macu využít režim Split View, díky kterému budete moci pracovat ve dvou oknech naráz. Nejprve spusťte aplikace, ve kterých chcete pracovat. Poté v levém horním rohu okna jedné z aplikací klikněte na zelené tlačítko a opusťte režim celé obrazovky. Poté na zelené tlačítko klikněte ještě jednou, tentokrát dlouze, a v menu, které se vám zobrazí zvolte Umístit okno na levou / pravou stranu obrazovky. Stejný postup aplikujte na druhé okno.

Rychlé skrytí Docku

Dock, který je umístěn na spodní části obrazovky vašeho Macu, působí většinu času naprosto nerušivě a v práci obvykle nepřekáží. Může se ale stát, že nastane situace, kdy budete potřebovat tuto součást systému rychle skrýt. Pro tyto případy se vám bude hodit klávesová zkratka Cmd + Option (Alt) + D, díky které můžete Dock kdykoliv okamžitě skrýt. Pro návrat Docku zpět na obrazovku vašeho Macu použijte opět stejnou kombinaci kláves.

Emoji na počkání

Pokud chcete při psaní na iPhonu či iPadu přidat do vašeho textu emoji, stačí jednoduše přepnout na příslušnou klávesnici. Jak ale najít ten správný symbol na Macu? Naštěstí to není ani trochu těžké. Podobně jako v případě rychlého skrytí Docku si i zde pomůžete klávesovou zkratkou – tentokrát se jedná o stisk kláves Control + Cmd + mezerník. Zobrazí se vám nabídka, ze které následně stačí už jen kliknutím vybrat obrázek, který chcete použít.

okno s emoji na macu

Náhled souborů

K tomu, abyste zkontrolovali, jaký soubor se ve Finderu nebo na ploše skrývá pod nicneříkajícím názvem dané položky, není zapotřebí příslušný soubor otevírat. Pokud chcete jen zobrazit rychlý náhled souboru, stačí zkrátka jen jednoduchým kliknutím vybrat soubor a poté stisknout mezerník. Zobrazí se vám buďto náhled souboru, nebo v případě složky okno se základními informacemi.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.