Zavřít reklamu

Pokud čas od času zavítáte do klubu, možná jste si všimli, že DJové častokrát používají právě MacBooky. Ty se staly prakticky nepostradatelnou součástí jejich výbavy, a tudíž se na ně spoléhají na svém každém hraní. Samozřejmě záleží na každém konkrétním člověku. Jednoznačně lze ale říct, že laptopy od Applu v tomto směru zkrátka vedou. Pojďme se proto zaměřit na to, proč tomu tak vlastně je a co dělá MacBooky preferovanějšími před konkurenčními laptopy.

MacBooky u DJů vedou

Hned v první řadě musíme zmínit jeden z nejzásadnějších důvodů. Macy totiž nejsou jen o samotném hardwaru, ba naopak. Nesmírně důležitou roli sehrává také software, v tomto případě tedy operační systém, který je proto v očích DJů častokrát upřednostňován pro svou jednoduchost. Když k tomu ještě přidáme maximální spolehlivost v kombinaci s parádní výdrží baterie, pak je celkem jasné, proč tento faktor hraje poměrně důležitou roli. MacBooky díky své optimalizaci zkrátka fungují a to je při hraní prioritou. Žádný DJ by pravděpodobně nechtěl, aby mu v polovině setu z ničeho nic spadl počítač. Určitě také nesmíme zapomenout na designové provedení MacBooků, které vsází na jednoduchost. Ostatně proto můžete mnohokrát spatřit i starší modely se svítícím logem.

DJ a MacBooky

S tím také lehce souvisí další zásadní benefit. Dle slov samotných DJů mají MacBook o něco nižší latenci. To konkrétně znamená, že odezva v případě práce se zvukem je prakticky okamžitá, kdežto u konkurenčních laptopů se může čas od času objevit a rozhodit daný okamžik, případně přechod. Konkrétně za to mohou být vděční API Core Audio, které je uzpůsobeno pro precizní práci se zvukem. Se samotným operačním systémem a optimalizací v závěru ještě souvisí celková úroveň zabezpečení jablečných počítačů a okamžitá dostupnost softwarových aktualizací.

To nejdůležitější pak na konec. Na diskuzních fórech se k celé této otázce vyjádřili i samotní DJové, kteří se tak podělili o své poznatky a zkušenosti. Přestože hojně vyzdvihovali zmiňované benefity, tak vůbec nejdůležitější je, že Macy nabízejí o něco lepší podporu pro MIDI příslušenství. S tím také souvisí dostupnost stabilnějších ovladačů, což je ve finále pro samotné hraní alfou a omegou. Zakomponování nejrůznějších MIDI kontrolerů je pro mnoho DJů nesmírně důležité. Z tohoto hlediska dává smysl, že je v takovém případě lepší sáhnout po zařízení, které s nimi nebude mít žádný problém – nehledě na to, zda se ve finále jedná o kontrolery, klávesy nebo jiné. Samotný operační systém macOS je primárně uzpůsoben pro práci a na hudebníky se rozhodně nezapomnělo. Proto zde najdeme tak rozsáhlou podporu právě pro zmiňované MIDI kontrolery.

DJ a MacBook

Jsou MacBooky nejlepší?

Po přečtení zmiňovaných benefitů si můžete klást zásadní otázku. Jsou v tomto odvětví MacBooky nejlepší? Na to neexistuje jednoznačná odpověď, každopádně obecně lze říct, že ne. Ve finále totiž silně záleží na každém konkrétním DJovi, jeho výbavě a softwaru, který používá. Zatímco pro někoho může být MacBook alfou a omegou, jiný se bez něj spolehlivě obejde. Tato záležitost je proto individuální.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.