Zavřít reklamu

S příchodem Apple Silicon dokázal Apple přímo fascinovat svět. Pod tímto názvem se totiž schovávají vlastní čipy, které v počítačích Mac nahradily dřívější procesory od Intelu a významně tak posunuly jejich výkon vpřed. Když vyšly první čipy s označením M1, prakticky celá jablečná komunita začala spekulovat nad tím, kdy na tuto zásadní změnu zareaguje konkurence.

Apple Silicon se ale oproti konkurence zásadně odlišuje. Zatímco procesory od AMD a Intelu staví na architektuře x86, Apple vsadil na ARM, na kterém jsou stavěny i čipy pro mobilní telefony. Jedná se o poměrně zásadní změnu, kvůli které je nutné předělat dřívější aplikace, které byly připraveny pro Macy s procesory Intel, do novější podoby. V opačném případě je nutné zajistit jejich překlad skrze vrstvu Rosetta 2, což si samozřejmě ukousne nemalou část výkonu. Stejně tak jsme přišli o Boot Camp, s jehož pomocí bylo možná na Macu udělat dual boot a po boku macOS mít nainstalovaný i systém Windows.

Silicon v podání konkurence

Na první pohled se může zdát, že příchod Apple Silicon prakticky nic nezměnil. AMD i Intel si totiž nadále pokračují ve svých x86 procesorech a jedou si po vlastní ose, zatímco cupertinský gigant se pouze vydal vlastní cestou. To ale nutně neznamená, že tady žádná konkurence není, ba naopak. V tomto směru máme na mysli kalifornskou firmu Qualcomm. Ta v loňském roce nechala zaměstnat několik inženýrů z Applu, kteří se dle nejrůznějších spekulací přímo podíleli na vývoji řešení Apple Silicon. Zároveň jistou konkurenci můžeme vidět i od Microsoftu. V jeho produktové řadě Surface bychom totiž mohli najít zařízení, která jsou poháněna ARMovým čipem právě od Qualcommu.

Na druhou stranu je tady ještě jedna možnost. Je totiž vhodné se zamyslet nad tím, zdali ostatní výrobci vůbec potřebují kopírovat jablečné řešení, když už i tak zcela dominují trhu s počítači a laptopy. Aby počítače Mac v tomto směru dokázaly přetlačit Windows, tak by se musel stát doslova zázrak. Prakticky celý svět je totiž na Windows zvyknutý a nevidí důvod jej nahrazovat, obzvláště v případech, kdy bezchybně funguje. Tuto možnost lze tedy vnímat vcelku jednoduše. Obě strany si zkrátka razí svou cestu a nepletou se pod nohy toho druhého.

Apple má Mac kompletně pod palcem

Zároveň se ještě objevily názory některých jablíčkářů, kteří na původní dotaz pohlíží z trošku odlišného úhlu. Apple má totiž obrovskou výhodu v tom, že má prakticky vše pod palcem a je už jen na něm, jak se svými zdroji bude nakládat. Své Macy totiž nejen navrhuje, ale zároveň pro ně připravuje operační systém a další software a nově i mozek samotného zařízení neboli čipset. Zároveň tak má jistotu, že nikdo jiný jeho řešení používat nebude a nemusí se ani bát propadů v prodejích, protože si naopak výrazně pomohl.

iPad Pro M1 fb

Ostatní výrobci už na tom tak dobře nejsou. Ti totiž pracují s cizím systémem (nejčastěji Windows od firmy Microsoft) i hardwarem, jelikož hlavními dodavateli procesorů jsou firmy AMD a Intel. Následuje ještě volba grafické karty, operačních pamětí a řady dalších, což ve výsledku dělá takovou skládačku. Z tohoto důvodu je náročné se oprostit od konvenčního způsobu a začít připravovat vlastní řešení – je to zkrátka velice riziková sázka, která může vyjít, ale taky nemusí. A v takovém případě s sebou může přinést fatální následky. I přesto ale věříme, že se plnohodnotné konkurence brzy dočkáme. Tím máme na mysli skutečného konkurenta se zaměřením na performance-per-watt neboli výkon na Watt, v čemž Apple Silicon momentálně dominuje. Z hlediska surového výkonu pak ale na svou konkurenci znamenitě strádá. To se bohužel týká i nejnovějšího čipu M1 Ultra.

.