Zavřít reklamu

Apple se od března 2022 potýká s propadem hodnoty akcií, což pochopitelně snižuje i tržní kapitalizaci firmy neboli celkovou tržní hodnotu všech vydaných akcií. Právě kvůli toho tak cupertinský gigant ztratil svou pozici nejhodnotnější firmy světa, kterou 11. března převzala saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco. Horší navíc je, že propad pokračuje. Zatímco 29. března 2022 činila hodnota jedné akcie 178,96 dolarů, tak nyní, respektive 18. května 2022, jde už jen o „pouhých“ 140,82 dolarů.

Když se na to podíváme z hlediska letošního roku, uvidíme obrovský rozdíl. Apple totiž za posledních 6 měsíců ztratil téměř 20 % ze své hodnoty, což rozhodně není málo. Jenže co za tímto propadem stojí a proč se jedná o špatnou zprávu pro celý trh? Přesně na tohle si nyní společně posvítíme.

Proč klesá hodnota Applu

Samozřejmě zůstává otázkou, co vlastně za současným poklesem hodnoty stojí a proč se tomu tak děje. Apple je totiž obecně považován za jednu z bezpečnějších variant pro investory, kteří uvažují nad tím, kam „uschovají“ své peníze. S tímto tvrzením však aktuální situace trošku zamávala. Na druhou stranu někteří ekonomové upozorňují, že před vlivem trhu se zkrátka nikdo neschová a to ani Apple, na který zákonitě dříve či později dojít muselo. Jablíčkáři začali prakticky ihned spekulovat nad tím, zdali neupadá zájem o jablečné produkty, primárně tedy o iPhone. I kdyby tomu tak bylo, Apple ve svých kvartálních výsledcích vykazoval o něco vyšší tržby, podle čehož lze usoudit, že se o tento problém nejedná.

Tim Cook se naopak svěřil s trošku odlišným problémem – gigant nestíhá uspokojovat poptávku a nedaří se mu na trh dostat dostatek iPhonů a Maců, což je způsobeno především problémy na straně dodavatelského řetězce. Přesný důvod současného propadu se bohužel neví. Lze každopádně předpokládat, že jde o spojení současné inflační situace se zmiňovanými nedostatky v dodávkách produktů (primárně u dodavatelského řetězce).

apple fb unsplash store

Mohl by Apple padnout?

Stejně tak se objevila i otázka, zdali by pokračování současného trendu mohlo položit kompletně celou společnost. Něco takového naštěstí nehrozí. Apple je celosvětově oblíbeným gigantem s moderními technologiemi, který roky vykazuje skvělé zisky. Zároveň těží ze svého globálního renomé, kdy si stále nese známku luxusu a jednoduchosti. I kdyby tedy došlo k dalšímu zpomalení prodejů, firma i nadále bude generovat zisk – jen už se holt nepyšní titulem nejhodnotnější společnosti světa, což ale reálně vůbec nic nemění.

.