Zavřít reklamu

Společnost Apple řídí hned několik schopných lidí v čele s výkonným ředitelem Timem Cookem. Právě Cookovi se pak zodpovídá řada viceprezidentů, kvůli čemuž se vedení celkově skládá z 18 členů, kteří se zaměřují na nejrůznější segmenty pro zajištění co možná největší efektivity. Nejužší vedení však tvoří 12 lidí, přičemž nejmladší z nich jsou John Ternus (47) a Craig Federighi (52).

Z toho vyplývá jediné – vedení Applu pomalu stárne. Přesně proto se mezi jablíčkáři rozvířila diskuze o tom, kteří lidé se historicky řadí mezi nejmladší vedení jablečné společnosti. V tomto ohledu je každopádně nutné pominout samotné zakladatele, respektive Steva Jobse a Steva Wozniaka. Těm totiž v době založení firmy bylo pouhých 21 a 26 let. Dokonce i když se Jobs do Applu v roce 1997 vracel a přebíral pozici výkonného ředitele, i tak měl pouhých 42 let. Právě proto bychom tyto dva mohli považovat za nejmladší lidi z úzkého okruhu vedení společnosti.

Nejmladší vedení Applu

Jak už jsme zmínili výše, pokud pomineme samotné zakladatele, pak najdeme hned dvojici zajímavých kandidátů, kteří by se dali považovat za jedny z nejmladších lidí ve vedení cupertinské firmy. Před pár lety se tímto označením mohl chlubit Scott Forstall, viceprezident pro vývoj iOS, který měl v době obsazení této pozice pouhých 38 let. Konkrétně na ni setrval od roku 2007 do 2012. Právě tehdy, při příchodu iOS 6, čelil gigant obrovské kritice za zbrusu nové nativní mapy. Ty dle reakce veřejnosti obsahovaly řadu chyb, strádaly cit pro detail a navíc u nich byl patrný laxní přístup vývoje. Na druhou stranu následně jej nahradil Craig Federighi, který je dnes jednou z nejoblíbenějších tváří Applu a mnoho fanoušků by jej nejradši vidělo jako nástupce Tima Cooka.

apple fb unsplash store

Druhým zmiňovaným kandidátem je pak Michael Scott, který se jako vůbec první postavil do pozice CEO firmy Apple, a to již v roce 1977. Samotní zakladatelé, Jobs a Wozniak, totiž v té době nebyli dostatečně zkušení pro vedení společnosti. V té době měl Scott teprve 32 let a na své pozici setrval čtyři roky, kdy jej následně nahradil Mike Markkula ve věku 39 let. Shodou okolností to byl právě Markkula, kdo předtím tlačil Scotta do pozice CEO. Častokrát je také označován za strážného anděla Applu. V jeho počátcích totiž ze své pozice investora poskytl kriticky důležité financování a management.

Témata: , , , ,
.